Radio Białystok | Wiadomości | Więźniowie z całej Polski zmagali się z ortografią
Kilkuset skazanych z całej Polski wzięło udział w dyktandzie, które zorganizował Zakład Karny w Czerwonym Borze.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Test miał sprawdzić, jak więźniowie radzą sobie z językiem polskim. Do podobnych placówek w całym kraju trafił tekst specjalnie przygotowany przez pracowników Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.
Udało mi się zająć pierwsze miejsce w Czerwonym Borze, więc mogę powiedzieć, że dobrze mi poszło. Chociaż pewnie zawsze mogło być lepiej, ale udział w konkursie to także okazja do wyjścia z celi - mówił jeden ze skazanych.
Chcieliśmy sprawdzić podejście skazanych do problematyki ortografii i interpunkcji, poprawnej pisowni. Pomysł ewoluował i teraz jest to konkurs ogólnopolski. W tym roku była już siódma jego edycja. W całym kraju wzięło udział w tym roku 288 osób - dodaje wychowawca Anita Aleksiejuk.
Ten program, tak jak i inne, służy między innymi pobudzeniu aktywności intelektualnej osadzonych, która jest bardzo ważna w procesie resocjalizacji skazanych. Chodzi o to, żeby skazani nie zamykali się tutaj tylko na tę prozę życia codziennego, w Zakładzie Karnym, i też podejmowali się nowych wyzwań - mówi rzecznik prasowy dyrektora Zakładu w Czerwonym Borze, porucznik Adam Buczkowski.
Mistrzem ortografii w tegorocznym konkursie został więzień z Zakładu Karnego w Tarnowie.
Było dyktando, spotkania, a nawet czytanie bajek. W Szkole Podstawowej nr 3 w Bielsku Podlaskim uczniowie świętowali Dzień Języka Ojczystego po białorusku.
Pisali dyktando, odmieniali wyrazy, sprawdzali swoją znajomość gwary, suwalscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział w "sztafecie języka polskiego”.
Ponad 50 w osadzonych Czerwonym Borze i prawie 10-krotnie więcej w całej Polsce pisze dyktando p.t. "Z polszczyzną za pan brat".