Radio Białystok | Wiadomości | Koronawirus w niemal 30 podlaskich szkołach
Zakażenia koronawirusem dezorganizują pracę kilkudziesięciu szkół i przedszkoli w regionie. To kolejny tydzień, kiedy obostrzenia związane z kwarantanną dotykają prawie 30 placówek.
Jak informuje rzecznik Kuratorium Oświaty w Białymstoku Małgorzata Palanis - obecnie w regionie 28 placówek nie działa normalnie. Przy czym całkowicie zdalnie funkcjonuje 7 szkół podstawowych, 2 szkoły przysposabiające do pracy oraz 1 przedszkole. Pozostałych 18 placówek, w tym 10 szkół podstawowych, pracuje w trybie hybrydowym, czyli część uczniów uczęszcza na zajęcia w szkole, a część zasiada w domu przed komputerami.
To porównywalne dane do tych sprzed tygodnia, choć wtedy całkowicie zdalna nauka obowiązywała w 8 placówkach, a dziś już w 10. Tygodniowe dane pokazują, że od kilkunastu dni w regionie utrzymuje się podobna liczba szkół z utrudnieniami z powodu potwierdzanych zakażeń koronawirusem.
Przypomnijmy, że obecne zajęcia stacjonarne w szkołach dotyczą tylko dzieci z pierwszych trzech klas szkoły podstawowej. Starsi uczniowie od października ubiegłego roku uczą się tylko zdalnie i na razie nie wiadomo kiedy przynajmniej część z nich będzie mogła wrócić do nauki stacjonarnej. Wiadomo natomiast, że w tym roku akademickim studenci na pewno nie wrócą na uczelnie, o czym niedawno poinformował minister edukacji i nauki.
Od soboty (27.02) obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic - poinformował w środę (24.02) na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Od soboty w całym kraju poziom restrykcji pozostaje taki, jak obecnie, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego.
W piątek 12 lutego w Podlaskiem z powodu wykrytych zakażeń koronawirusem nauczanie zdalne wprowadzono w 5 szkołach i przedszkolach, a w 13 placówkach wprowadzono rozwiązanie mieszane.
Zaburzenia snu, rozdrażnienie, nastroje depresyjne - z takimi problemami boryka się teraz młodzież. Z ostatnich badań Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z Poznania wynika, że w czasie nauki zdalnej kondycja psychiczna uczniów zdecydowanie się pogorszyła.