Radio Białystok | Wiadomości | Nauka na brytyjskich uczelniach poza zasięgiem wielu polskich uczniów
Po brexicie koszty nauki na przykład w Londynie wzrosły dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie i nie można ich sfinansować z preferencyjnych studenckich kredytów. W związku z tym uczniowie muszą weryfikować wcześniejsze plany związane z nauką za granicą.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wymarzone studia na brytyjskich uczelniach są już poza zasięgiem większości polskich uczniów.
- Zdecydowana większość zainteresowanych nauką w Wielkiej Brytanii nie będzie w stanie pokryć kosztów studiowania - przyznaje Barbara Niemotko z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Jak mówi, już od kilku lat przygotowuje się do studiów medycznych w Londynie, jednak teraz musi na nie zgromadzić ponad milion złotych. Wcześniej czesne wynosiło czterokrotnie mniej i można je było sfinansować z taniego kredytu studenckiego. Barbara na razie nie rezygnuje z marzeń, ale aplikuje też na uczelnie w Unii Europejskiej.
Jak wynika z badań Polskiej Federacji Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii, zdecydowaną większość osób obecnie tam studiujących nie byłoby stać na naukę w nowych warunkach.
Brytyjskie uczelnie zamykają swoje drzwi dla zagranicznych studentów, bo koszty stają się ogromne. Wprowadzono także wąskie limity przyjęć - mówi szef Federacji Dominik Frej. Jak dodaje, od samego początku procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z UE Federacja sygnalizowała problem władzom brytyjskim, jednak nie odniosło to skutku.
Z powodu brexitu brytyjskie uczelnie nie biorą też udziału w popularnym programie wymiany studenckiej Erasmus. Akurat w przypadku Uniwersytetu w Białymstoku i Politechniki Białostockiej nie będzie to odczuwalne, bo obie uczelnie prowadzą tylko śladową współpracę z brytyjskimi uczelniami w tym zakresie. Korzystają z niej jedynie pojedynczy naukowcy i studenci.
Uczelnia przygotowała prawie 1000 miejsc na 19 kierunkach. Rozpoczyna się rekrutacja na studia magisterskie na Politechnice Białostockiej.
Prawie 900 studentów z Białorusi otrzymało stypendia NAWA na kształcenie się na polskich uczelniach w ramach działania wspierającego Białorusinów "Solidarni ze studentami" – poinformowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.
Najbardziej poszkodowani z powodu przejścia na naukę zdalną są 8-klasiści, maturzyści i uczniowie szkół zawodowych podchodzący do egzaminów - oświadczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział dostosowanie wymagań na egzaminach w tym roku szkolnym, do sytuacji wywołanej epidemią.