Radio Białystok | Wiadomości | Drogi przejezdne - jazdę utrudniają mgły i marznące opady
Mgły i opady marznące powodujące gołoledź mogą w sobotę (20.02) utrudniać jazdę kierowcom w województwie podlaskim - ostrzegają synoptycy i drogowcy. Policja nie odnotowała na razie poważniejszych wypadków.
Synoptycy ostrzegają przed gęstą mgłą i gołoledzią
Meteorolodzy wydali ostrzeżenie - obowiązujące przez całą noc do godzin przedpołudniowych w sobotę - o opadach marznącego deszczu i mżawki powodujących gołoledź, dotyczące zwłaszcza centralnej i północnej części regionu. Jazdę kierowcom utrudnia też mgła, która może się miejscami utrzymywać też w ciągu dnia.
"Drogi krajowe są przejezdne i mokre, monitorujemy sytuację na wypadek spadku temperatury czy oblodzenia" - poinformował dyżurny białostockiego oddziału GDDKiA. W nocy z piątku na sobotę w centralnej części Podlaskiego odnotowano niewielkie opady śniegu, które nie wpłyną na warunki jazdy. Policja nie odnotowała poważniejszych wypadków, ale apeluje do kierowców o ostrożność.
Temperatura na plusie
W północno-wschodniej Polsce spodziewana jest w sobotę niewielka odwilż; po raz pierwszy od wielu dni, gdy notowane były bardzo duże mrozy, temperatura ma być powyżej zera. "Mamy nadejście typowej zimowej odwilży" - powiedział Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz IMGW. Według prognoz do wtorku-środy spodziewane są w Podlaskiem w dzień temperatury dodatnie niewiele przekraczające zero, w nocy mróz.
Utrudnieniem dla kierowców będą też mgły osadzające szadź i ograniczające widoczność. W środku przyszłego tygodnia temperatura w tej części kraju ma wzrosnąć do 8-10 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Meteorolodzy prognozują jednak, że na przełomie lutego i marca może w tym regionie wrócić zima.
Firmy odpowiedzialne za odśnieżanie nie wykonały należycie swojej pracy, ale nie ma w tym winy urzędników nadzorujących ich pracę - twierdzi Tadeusz Truskolaski.
Na drogach i chodnikach w Podlaskiem może być w piątek (19.02) bardzo ślisko. Około południa i po południu można spodziewać się marznących opadów powodujących gołoledź.
Śnieg w ostatnich tygodniach sypie i sypie, a miasto Białystok nie sypie. Nasi eksperymentatorzy Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski postanowili nie wsypując drogowców (bo podobno nie mają soli) poeksperymentować z innymi specyfikami zwiększającymi (w teorii) przyczepność.