Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem przedstawiciele kombatantów, wojska i władz uczcili pamięć żołnierzy Armii Krajowej
Skromniej niż zwykle, ale z oprawą wojskową uczczono w województwie podlaskim 79. rocznicę powstania Armii Krajowej.
W niedzielę (14.02) przedstawiciele kombatantów, wojska i władz złożyli kwiaty pod Pomnikiem Armii Krajowej przy ulicy Kilińskiego w Białymstoku.
79 lat temu Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Dziś z okazji tej rocznicy złożono wieńce przed pomnikiem upamiętniającym organizację wojskową z okresu II Wojny Światowej. Hołd żołnierzom AK oddał marszałek @artur_kosicki. https://t.co/r2sizeifha
— Województwo Podlaskie (@wojpodlaskie) February 14, 2021
pic.twitter.com/dJTGYMWyYn
Armia Krajowa była największą, konspiracyjną organizacją wojskową w okupowanej przez Niemców Europie. Stanowiła integralną część Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i podlegała Naczelnemu Wodzowi, który 14 lutego 1942 roku wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojonej w Armię Krajową.
Uroczystości w Łomży
Złożeniem kwiatów pod pomnikami Żołnierzy AK i Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego Ziemi Łomżyńskiej obchodzono w Łomży 79. rocznicę utworzenia Armii Krajowej.
Ta największa w Europie zorganizowana podziemna formacja wojskowa powstała 14 lutego 1942 r. na rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. W szczytowym momencie funkcjonowania liczyła 380 tys. żołnierzy. Dziesiątki tysięcy z nich poległo w walkach, akcjach zbrojnych i dywersyjnych
- przypomniał ppłk Ryszard Matuszewski z Klubu Garnizonowego w Łomży.
Armia Krajowa rozwiązana została rozkazem gen. Leopolda Okulickiego ps. Niedźwiadek - po niespełna trzech latach funkcjonowania - w styczniu 1945 r.
Przez kilkadziesiąt lat po zakończeniu wojny jej rola była marginalizowana, jednak obecnie imię Armii Krajowej nosi w całej Polsce 459 ulic.
W województwie podlaskim są takie w siedemnastu miejscowościach.