Radio Białystok | Wiadomości | Jabłko zamiast pączka - Światowy Dzień Chorego
W przypadającym w czwartek (11.02) Światowym Dniu Chorego eksperci przypominają, że odpowiednia dieta pomaga w walce z nowotworami.
Do zdrowego odżywiania zachęcają m.in. lekarze Białostockiego Centrum Onkologi. Dziś pacjenci szpitalnych poradni otrzymują po jabłku. Akcja ma też promować polskie produkty.
Do szpitala trafiło pół tysiąca jabłek od podlaskich sadowników. To początek wspólnej akcji BCO i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, która ma promować znak PRODUKT POLSKI.
Chcemy zachęcić konsumentów do zdrowego odżywiania się. Stąd pomysł – jabłko zamiast pączka w Światowy Dzień Chorego obchodzony 11 lutego. W tym roku przypada on tego samego dnia co Tłusty Czwartek, więc KOWR proponuje zdrową alternatywę dla słodkości - jabłko z oznaczeniem PRODUKT POLSKI, a specjaliści BCO zachęcają do badań profilaktycznych, które są formą promocji zdrowego stylu życia – wyjaśnia dyrektor białostockiego Oddziału KOWR Jadwiga Zabielska.
Jednocześnie KOWR chce przypominać Polakom, że wytwarzana w kraju żywność jest wysokiej jakości, bezpieczna i smaczna. Akcja ma też przypominać, jak ważna w walce z chorobami jest profilaktyka.
Dyrektor BCO Magdalena Borkowska podkreśla, że aby zmienić niekorzystne statystyki, powinniśmy zacząć od siebie, wziąć zdrowie w swoje ręce, badać się regularnie i nie bać się wizyty u lekarza.
Rokowania pacjenta oraz wynik leczenia zależą od stopnia zaawansowania choroby nowotworowej. To, czy zachorujemy na raka zależy od naszych genów, wieku i trybu życia. To symboliczne jabłko przypomina nam o zbilansowanej diecie, która może uchronić nas przed rozwinięciem się choroby nowotworowej - dodaje Magdalena Borkowska.
Do jedzenia jabłek zachęca dietetyk szpitalny BCO Martyna Milewska.
Wiele chorób cywilizacyjnych, m.in. nowotwory, jest związanych z obecnością wolnych rodników, dlatego ważnym działaniem prewencyjnym jest spożywanie produktów bogatych w antyutleniacze, są to głównie owoce, warzywa surowe. Tu należy zwrócić uwagę, że surowe owoce, warzywa tracą najmniej wartości odżywczych, mają bardzo dużo błonnika, który szczególnie w nowotworach jelita grubego jest jednym z czynników prewencyjnych. Znajdziemy nawet badania, które mówią o hamującym działaniu związków ze skórki jabłka na komórki rakowe jelita grubego, a dokładnie okrężnicy. Związki zawarte w skórce jabłka zmniejszają podział komórek nowotworowych jelita grubego. Dlatego jeżeli lubimy jabłka, mamy możliwość zjedzenia go codziennie - będzie to nasz prezent dla naszego organizmu - podkreśla Martyna Milewska.