Radio Białystok | Wiadomości | 11 lutego - Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Z roku na rok niezasadnych lub fałszywych zgłoszeń do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku jest coraz mniej, ale wciąż stanowią one połowę wszystkich rozmów.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dziś w Europejskim Dniu Numeru Alarmowego, przypominamy i apelujemy, by pod 112 dzwonić tylko w uzasadnionych przypadkach.
Od kilku miesięcy CPR działa w nowej siedzibie - przy ul. Baranowickiej. Pracuje tam 40 operatorów. Podkreślają, że lubią swoją pracę, ale przyznają, że ważna jest w niej odporność psychiczna, a w pamięci najbardziej zostają zgłoszenia dotyczące dzieci.
Nie tylko ze zgłoszeniami o sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu spotykają się operatorzy numeru 112. Często są to - jak mówi Piotr Hryniewicki z CPR - np. prośby o odblokowanie karty SIM.
W 2020 roku operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku odebrali prawie 580 tysięcy zgłoszeń. Połowa z nich była niezasadna lub fałszywa. Wcześniej takich telefonów było około 65 procent.
Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku przejmuje telefony do straży pożarnej. Od 1 lutego mieszkańcy Białegostoku i okolic wybierając numer alarmowy 998, połączą się z operatorem numeru 112.
Z apelem, aby nie traktować numeru 112 jako numeru informacyjnego, a korzystać z niego, gdy potrzebny jest ratunek - zwrócił się w poniedziałek (10.02) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Mówił, że wciąż połowa zgłoszeń, to pytania o różnego rodzaju informacje.
W formie plakatów, komiksów czy inscenizacji teatralnych uczniowie podlaskich szkół promowali i popularyzowali idee numeru ratunkowego 112.