Radio Białystok | Wiadomości | Od 12 lutego przez dwa tygodnie zniesiona część obostrzeń
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił decyzje dot. ewentualnych luzowań i funkcjonowania gospodarki w reżimie sanitarnym na kolejne 2 tygodnie.
Możemy mówić o co najwyżej pewnego rodzaju kruchej stabilizacji; widać, że musimy postępować bardzo ostrożnie, nie można pozwolić sobie na szerokie luzowanie - mówił podczas piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wskazywał na trudną sytuację w wielu krajach europejskich, w tym m.in. w Portugalii.
"Widać, że musimy postępować bardzo ostrożnie, że nie można pozwolić sobie na szerokie luzowanie" - powiedział Morawiecki.
Dziś pełen powrót do całkowitej normalności gospodarczej byłby zdecydowanie przedwczesny - powiedział premier. Podkreślił, że po dwóch tygodniach od wdrożenia nowych zasad będą sprawdzane podstawowe parametry dot. liczby zachorowań i zgonów.
"Stopniowość jest podstawową cechą charakterystyczną naszego postępowania: sprawdzamy, jakie są dane pandemiczne. 18 stycznia dzieci z klas I-III poszły do szkoły, patrzymy dzisiaj, jaki jest wpływ tego na poziom zakażeń i liczbę zgonów" - wskazywał Morawiecki.
Zaznaczył, że zakomunikowane w piątek zmiany są "działaniem warunkowym". "Po dwóch tygodniach od wdrożenia nowych zasad mamy punkt sprawdzenia, jak zachowuje się wirus w odniesieniu do podstawowych parametrów, czyli liczba zakażeń, liczba zgonów, zajęte łóżka, zajęte łóżka respiratorowe i tempo szczepień, jako ten dodatkowy, towarzyszący parametr, który jest kluczowy dla szybszego zwalczania wirusa" - podkreślił premier.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Nasze decyzje będą obowiązywać przez 2 tygodnie od przyszłego piątku, żeby wszyscy mogli się odpowiednio przygotować do zmian, ale już teraz musimy być gotowi na różne warianty. COVID-19 jest nieprzewidywalny.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 5, 2021
Hotele i miejsca noclegowe oraz kina i teatry otwarte na 50% "mocy"
W połowie lutego nastąpi otwarcie hoteli i miejsc noclegowych do 50 proc. łóżek oraz otwarcie kin i teatrów do 50 proc. miejsc; dopuszczona będzie też aktywność sportowa na terenach otwartych - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu powiedział na konferencji prasowej, że decyzje rządu będą obowiązywać przez dwa tygodnie od przyszłego piątku, aby wszyscy mogli się przygotować do zmian.
Podkreślał, że Covid-19 jest nieprzewidywalny i musimy być gotowi zarówno na bardziej pesymistyczny jak i bardziej optymistyczny wariant przebiegu epidemii. Przekazał też, że dopuszczona będzie też wszelka aktywność sportowa na terenach otwartych, natomiast siłownie, kluby fitness pozostają nadal zamknięte.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne i tak nastąpi otwarcie hoteli, miejsc noclegowych do 50% obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie z kinami i teatrami - do 50% dostępnych miejsc.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 5, 2021
"Nie możemy pozwolić sobie na to, by sytuacja się tu pogorszyła, więc jedyna rozsądna strategia to metoda krok po kroku" - zaznaczył. Podkreślił, że "strategia krok po kroku, to zarazem dobra i nie tak dobra wiadomość". "Lepsza dla tych oczywiście, którzy mogą częściowo przynajmniej swoją działalność gospodarczą prowadzić, gorsza dla tych, którzy nie mogą tego uczynić" - powiedział premier.
Podkreślił, że rząd stoi "przed takim właśnie dylematem".
"Nie możemy sobie pozwolić na zbyt długie całościowe zamknięcie gospodarki, bo będzie miało to ogromny wpływ na miejsca pracy. Dziś Polska ma jeden z najniższych poziomów bezrobocia. Znowu przyszły najnowsze dane z rynku pracy, one są dobre" - wskazywał Morawiecki.
Od 12 do 26 lutego:
- hotele będą otwarte dla wszystkich w reżimie sanitarnych, jednak dostępne będzie 50 proc. pokoi, a posiłki będą serwowane tylko do pokoi
Nowe zasady bezpieczeństwa od 12 lutego:
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 5, 2021
➡ hotele dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoju). pic.twitter.com/HkfLRzv85W
- otwarte będą kina, teatry, opery i filharmonie, a podczas wydarzeń kulturalnych, które będą się w nich odbywać zajętych może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących, a wszystkie osoby obowiązuje nakaz noszenia maseczki i zakaz konsumpcji
Nowe zasady sanitarne od 12 lutego⤵️ pic.twitter.com/fFzkIvlnd9
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 5, 2021
- otwarte będą stoki
Nowe zasady bezpieczeństwa od 12 lutego:
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 5, 2021
➡ otwarcie stoków narciarskich w reżimie sanitarnym. pic.twitter.com/KYPo94hDKA
- otwarte będą baseny, jednak aquaparki pozostaną nieczynne
Nowe zasady bezpieczeństwa od 12 lutego:
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 5, 2021
➡ otwarcie basenów w reżimie sanitarnym. pic.twitter.com/8Z2nKG3R9m
- otwarte będą boiska zewnętrzne, korty itp.
Nowe zasady sanitarne od 12 lutego:
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 5, 2021
➡ możliwy sport amatorski na świeżym powietrzu przy zachowaniu reżimu sanitarnego, np. na boiskach lub kortach. pic.twitter.com/sqQbTRkuSY
- zamknięte pozostaną siłownie
- restauracje wciąż będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie
Minister zdrowia zapowiada, że możliwy jest krok wstecz
Rozwiązania, które mają zacząć obowiązywać w połowie lutego, są wprowadzane warunkowo. Jeśli pandemia przyspieszy, będę rekomendował krok wstecz - zapowiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
"Musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, że decyzja jest związane z ryzykiem i dlatego podjęliśmy ją jako warunkową. (…) Będziemy mieli do czynienia z pewnym interaktywnym scenariuszem po 12 lutego - w kolejnych dniach i tygodniach od nas będzie zależało, co będzie dalej się działo" – wskazał.
Minister @MZ_GOV_PL
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 5, 2021
@a_niedzielski w #KPRM: OD 12 lutego uruchamiamy ten zestaw luzujacy, ale w sposób warunkowy - ryzyko transmisji jest duże, więc w kolejnych tygodniach od nas będzie zależało to, co bedzie dalej się działo.
"Jeżeli będzie przyspieszenie procesu pandemicznego, będę rekomendował wykonanie kroku wstecz i dokonania kolejnych obostrzeń, by utrzymywać pandemię pod kontrolą, czyli na stabilnym co najmniej poziomie" – powiedział.
Zaznaczył jednocześnie, że jeśli sytuacja będzie się rozwijała lepiej, będzie przestrzeń do dyskutowania, co dalej można robić. "Przyszłość jest naprawdę w naszych rękach" - stwierdził.
Minister Piotr Gliński: Polacy spragnieni kultury
To bardzo dobrze, że w sposób odpowiedzialny możemy udostępniać instytucje kultury publiczności. Jestem pewny, że tak samo będzie, jeżeli chodzi o kina, teatry, filharmonie, opery - powiedział w piątek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Jak podkreślił w trakcie spotkania szef MKiDN, we wznawiających działalność instytucjach musi być "bezwzględnie przestrzegany" reżim sanitarny - zarówno limity publiczności do 50 proc. wypełnienia widowni, maseczki, dystans jak i mycie rąk.
"Mamy bardzo pozytywne reakcje, jeżeli chodzi o otwarcie pierwszych instytucji kultury. Galerie sztuki oraz muzea - tam ten reżim jest cały czas przestrzegany. Niestety, to powoduje także, że ustawiają się kolejki, ale i te kolejki są w reżimie sanitarnym" - powiedział.
Wicepremier @PiotrGlinski w #KPRM: Podsumowujac decyzje dot. kultury i sportu - otwieramy od 12 lutego, warunkowo na 2 tygodnie w reżimie sanitarnym, kina, teatry, filharmonie i opery przy warunku podstawowym - wypełnieniu do 50% widowni i maseczkach. pic.twitter.com/poulA31m2k
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 5, 2021
Gliński zwrócił uwagę, że "kolejki są, dlatego że Polacy są spragnieni kultury". "To bardzo dobrze, że w sposób odpowiedzialny, z dużym zaangażowaniem pracowników tych instytucji możemy je udostępniać publiczności" - ocenił.
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu wyraził przekonanie, że "tak samo będzie jeżeli chodzi o kina, teatry, filharmonie, opery, baseny, stoki i sport na zewnątrz". "Życzymy państwu, żebyście mogli korzystać z tego, co możemy w sposób odpowiedzialny otwierać. Pan premier powiedział o wszystkich tych ograniczeniach, które nas wciąż dotyczą. Musimy być wszyscy solidarni wspólnotowo" - podsumował.