Radio Białystok | Wiadomości | W Bielsku Podlaskim uczczono pamięć ofiar pacyfikacji białoruskich wsi sprzed 75 lat
W taki sposób uczczono pamięć ofiar tragicznych wydarzeń sprzed 75 lat w powiecie bielskim. W niedzielę (31.01) w cerkwi pw. Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim kilkadziesiąt osób, m.in. bliscy ofiar, przedstawiciele duchowieństwa, organizacji białoruskich w Polsce uczestniczyło w molebnie do Świętych Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej.
Do grona Świętych Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej zeszłoroczną decyzją soboru biskupów cerkwi prawosławnej dołączono 79 ofiar pacyfikacji białoruskich wsi z 1946 roku.
Na przełomie stycznia-lutego 1946 roku oddział Rajsa "Burego" spacyfikował pięć wsi koło Bielska Podlaskiego: Zanie, Zaleszany, Końcowiznę, Szpaki i Wólkę Wygonowską, zamieszkane przez ludność białoruską wyznającą prawosławie.
Pion śledczy IPN, który prowadził śledztwo dotyczące pacyfikacji, przyjmuje, że ofiar było w sumie 79 (według członków społecznego komitetu rodzin - o trzy więcej), w tym 30 furmanów, z których usług oddział korzystał, przemieszczając się po okolicy. Instytut przyjął kwalifikację prawną zbrodni ludobójstwa. W 2005 r. umorzył śledztwo m.in. dlatego, że po wojnie prawomocnie zakończyło się postępowanie wobec części sprawców, inni już nie żyli, a pozostałych nie udało się ustalić.
Sam "Bury" został po wojnie skazany na śmierć przez rozstrzelanie. W latach 90. ubiegłego wieku zrehabilitowano go.