Radio Białystok | Wiadomości | 158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego - uroczystości w Podlaskiem
W Łomży 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego tradycyjnie upamiętniono w miejscu straceń przy Szosie Zambrowskiej i na cmentarzu przy ul. Kopernika.
Uroczystości w Łomży
Na tzw. mokrej łączce, która wówczas położona była już za miastem, rozstrzelano lub powieszono za udział w powstaniu bądź pomoc walczącym około 20 osób.
Ofiary pochodziły nie tylko z Łomży, ale także z miejscowości ościennych. Wszyscy spoczęli w zbiorowej mogile w miejscu, gdzie obecnie stoi poświęcony im głaz-pomnik.
W uroczystościach - poza przedstawicielami samorządu i żołnierzami - wziął udział kapucyn o. Jan Bońkowski, który poprowadził modlitwę za powstańców.
Znicze postawiono także na grobie nieznanego bojownika walk w 1863 r., zamordowanego przez Kozaków i pochowanego na cmentarzu parafialnym.
Uroczystości na Suwalszczyźnie
Gdyby nie bohaterstwo i poświęcenie naszych przodków nie bylibyśmy teraz niepodległym narodem - z takim przesłaniem odbyły się uroczystości upamiętnienia 158. rocznicy bitwy na Uroczysku Kozi Rynek (gmina Sztabin). W obchodach wzięli udział przedstawiciele Nadleśnictwa Augustów oraz poseł Jarosław Zieliński.
Złożenie zniczy było częścią obchodów wybuchu powstania styczniowego w powiecie augustowskim. Tydzień temu (15.01) zakończył się kilkudniowy VIII Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych, w którym udział brali członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej. Na 27 stycznia zaplanowane są zawody strzeleckie tego stowarzyszenia: "10 strzałów ku chwale Ojczyzny".
Uroczystości w Choroszczy
Władze i mieszkańcy Choroszczy również pamiętają o bohaterach zrywu w 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z zachowaniem reżimu sanitarnego odwiedzają miejsce pamięci narodowej zwane Szubienicą. W 1863 roku stracono tam kilkunastu miejscowych powstańców.
Oficjalne uroczystości, choć z uwagi na pandemię w mniejszym gronie odbyły się na miejscu straceń. Poprzedziła je msza św. za Ojczyznę. Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński zachęcał, aby mieszkańcy oddawali hołd powstańcom indywidualnie w ciągu całego dnia.
Powstanie Styczniowe trwało do jesieni 1864 roku, a utworzone państwo podziemne funkcjonowało jeszcze rok później. Stoczono około 1200 bitew i potyczek, w walkach wzięło udział 200 tysięcy powstańców. W województwie podlaskim miejsca upamiętniające walki powstańców z 1963 i 64 roku oraz miejsca ich straceń istnieją w 70 gminach.