Radio Białystok | Wiadomości | Osada Dziedzinka - leśniczówka prof. Simony Kossak może trafić do rejestru zabytków
Leśniczówka prof. Simony Kossak i Lecha Wilczka może trafić do rejestru zabytków. Postępowanie w tej sprawie wszczęła podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.
Dzięki wpisaniu do rejestru zabytków położona w samym sercu Puszczy Białowieskiej osada Dziedzinka może być lepiej chroniona.
Drewniana leśniczówka pochodzi z 1935 r. Obok niej znajduje się wybudowana również przed II wojną światową zabytkowa stodoła ze spichlerzem. Obiekt zachował się do dzisiaj w niezmienionym stanie.
W leśniczówce przez kilkadziesiąt lat mieszkali prof. Simona Kossak i Lech Wilczek. Prof. Kossak to miłośniczka i znawczyni Puszczy Białowieskiej, autorka popularnych radiowych gawęd emitowanych na antenie Polskiego Radia Białystok. Z kolei Lech Wilczek to autor książek i albumów fotograficznych o tematyce przyrodniczej i wielki orędownik ochrony środowiska. Dziedzinka stanowiła dla nich doskonały punkt obserwacyjny na dziką przyrodę. Mogli tu podpatrywać zwierzęta w ich naturalnym środowisku.
Od kilku lat droga biegnąca do ich dawnej posiadłości nosi im. prof. Simony Kossak. Od czasu wszczęcia postępowania ws. wpisu do rejestru przy zabytku nie można prowadzić żadnych prac budowlanych. Procedura wpisania do rejestru zabytków może potrwać kilka tygodni.
Jedną z ich największych zalet jest niezależność. W sobotę (26.09) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Podcastów. Podcast to rodzaj audycji do słuchania, czasem też w formie wideo, która publikowana jest w Internecie.
W południe na cmentarzu przy ulicy Żelaznej w Sulejówku rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Lecha Wilczka.
Zmarł Lech Wilczek - wieloletni partner życiowy Simony Kossak.
Profesor Simona Kossak zmarła 15 marca 2007 roku. Pisała książki, artykuły, pracowała w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Białowieży.
Znała Puszczę Białowieską od podszewki. Spędziła w niej ponad połowę swojego życia. Wiedziała o niej niemal wszystko, kochała ją i broniła za wszelką cenę. Pisała książki, artykuły, pracowała w Instytucie Badawczym Leśnictwa. Polskę oczarowały jej gawędy.