Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Białegostoku opowiedzieli się za wydzieleniem osiedla Bagnówka
Po prawie 17 latach nazwa Bagnówka ma szansę wrócić na mapę Białegostoku. Od tylu lat tego osiedla nie ma oficjalnie w podziale administracyjnym miasta. Wszystko wskazuje na to, że to się zmieni.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Mieszkańcy w konsultacjach społecznych opowiedzieli się za tym, by z terenu Jaroszówki i Wyżyn takie osiedle wydzielić. Chodzi m.in. o okolice ulicy Kluka. Ważnych ankiet było 412, z czego 318 osób opowiedziało się za utworzeniem 29. osiedla.
Jak mówi jeden z inicjatorów przywrócenia nazwy Ryszard Dąbrowski: "chcemy powrotu do historii, bo to jest nasza mała Ojczyzna, jesteśmy tu od pokoleń, a dokumenty m.in. z XIX wieku mówiły już o wsi Bagnówka".
Jeśli większość radnych 25 stycznia poprze ten pomysł, będzie to powrót do historycznej nazwy, bo wieś Bagnówka istniała 400 lat. W 1973 roku została włączona do Białegostoku, a taką nazwę osiedla zlikwidowano w 2004 roku.
Przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym podkreśla, że "jeśli dojdzie do wydzielenia nowego osiedla, nie będzie to oznaczać dla mieszkańców np. zmiany dokumentów, czy innych czynności urzędowych. Jedyną zmianą będzie umieszczenie na miejskich tablicach z nazwami ulic nazwy nowego osiedla".
To ostatni dzień, by zdecydować, czy w Białymstoku powinno powstać nowe osiedle.
Choć ta nazwa funkcjonuje w przestrzeni publicznej, to oficjalnie w podziale administracyjnym Białegostoku nie ma osiedla Bagnówka. Może się to jednak zmienić.
Na swoim osiedlu, po zmroku, nie czują się bezpiecznie. Mieszkańcy białostockiego osiedla Bagnówka od lat walczą o oświetlenie ulic, między innymi Mościckiego i Puchalskiego. Na razie - bezskutecznie.