Radio Białystok | Wiadomości | W przyszłym tygodniu w Podlaskiem ponad 6,5 tysiąca osób ma być zaszczepionych na COVID-19
Ponad 6,5 tysiąca osób ma być zaszczepionych na COVID-19 w Podlaskiem w nadchodzącym tygodniu. Tyle dawek preparatu zamówiły podlaskie szpitale.
Największe zamówienie w Agencji Rezerw Materiałowych złożył Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. W najbliższych dniach zamierza zaszczepić prawie 2900 osób.
Pierwszą dawkę szczepionki przyjęło dotąd w placówce prawie 1300 osób, głównie pracowników oddziału ratunkowego, intensywnej terapii, klinik zakaźnych a także kilka osób pracujących w administracji.
W tym tygodniu będą szczepieni między innymi pracownicy kolejnych klinik i administracji. Jak mówi rzeczniczka USK Katarzyna Malinowska-Olczyk, zaplanowano też szczepienia pracowników Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, stomatologów, fizjoterapeutów i położników.
Szczepienia osób z grupy zero potrwają w USK jeszcze kilka tygodni. Zgłosiło się na nie 2 tysiące pracowników szpitala i 5 tysięcy osób z innych placówek. Katarzyna Malinowska-Olczyk zaznacza, że akcja odbywa się bardzo sprawnie.
Osoby z grupy zero mogą zapisywać się na szczepienia do szpitali jeszcze do 14 stycznia. Dzień później natomiast mają rozpocząć się zapisy na tzw. szczepienia populacyjne. W pierwszej kolejności preparat na COVID-19 dostaną seniorzy. W naszym regionie utworzono 235 punktów szczepień, głównie w przychodniach lekarzy rodzinnych i szpitalach.
Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 70 lat ruszą od 15 stycznia. E-skierowania dla tej grupy wystawione zostaną automatycznie, według PESEL – przypomniała konsultantka krajowa ds. medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.
Papież Franciszek powiedział w wywiadzie telewizyjnym dla komercyjnej włoskiej stacji Canale 5, że w przyszłym tygodniu zaszczepi się przeciwko koronawirusowi. Szczepionkę nazwał "etyczną" i konieczną. Odrzucanie jej określił jako "samobójczy negacjonizm".
Szczepionka firmy Moderna wykazała 94,1 proc. skuteczności w badaniu klinicznym, również u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19. Podawana jest w dwóch wstrzyknięciach w ramię w odstępie 28 dni – wskazano w informacji prezesa URPL.