Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku ogłosiły konkurs na projekt pomnika Władysława Bartoszewskiego
Pod koniec kwietnia miasto Białystok chciałoby rozstrzygnąć konkurs na opracowanie koncepcji projektowej pomnika upamiętniającego byłego ministra spraw zagranicznych prof. Władysława Bartoszewskiego. To pomysł wybrany do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2021 rok.
Pomnik miałby stanąć w centrum miasta
Pomnik miałby stanąć w centrum miasta, na moście łączącym Plac Branickich z Placem im. Andrzeja Piotra Lussy.
W maju zgodę na budowę takiego pomnika dali radni miejscy.
Intencją upamiętnienia jest zachowanie pamięci o prof. Władysławie Bartoszewskim, który był więźniem obozu niemieckiego Auschwitz, żołnierzem AK, uczestnikiem powstania warszawskiego, działaczem opozycji antykomunistycznej, historykiem, dyplomatą oraz przeciwnikiem dwóch totalitaryzmów: nazistowskiego i komunistycznego. Konsekwentnie prezentowane przez niego poglądy w zakresie poszukiwania płaszczyzn dialogu i wzajemnego szacunku ludzi o różnych przekonaniach, powodowały, że jego działalność miała istotną rangę polityczną nie tylko w kraju, ale również na arenie stosunków międzynarodowych
- głosi uzasadnienie do podjętej wtedy uchwały.
Potem projekt był jednym ze zgłoszonych do budżetu obywatelskiego na 2021 roku i - decyzją białostoczan - znalazł się w grupie pomysłów wybranych do realizacji.
Magistrat ogłosił konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny
W tej sytuacji magistrat ogłosił konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny na opracowanie koncepcji projektowej pomnika, na którym ma znaleźć się tablica memoratywna z inskrypcją: "+Warto być przyzwoitym+. Władysław Bartoszewski 19.02.1922 – 24.04.2015 historyk, pisarz, dyplomata, więzień niemieckiego obozu Auschwitz, działacz opozycji antykomunistycznej, minister spraw zagranicznych, sprawiedliwy wśród narodów świata, kawaler Orderu Orła Białego, nie milczał i nie był obojętny".
Jak wynika z harmonogramu, który znalazł się w warunkach konkursu opublikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, do 1 lutego potencjalni uczestnicy muszą złożyć wnioski o dopuszczeniu ich do udziału. Jeśli zostaną zakwalifikowani i zaproszeni do składania prac konkursowych, będą mieli na to czas do 21 kwietnia; rozstrzygnięcie konkursu i publiczne ogłoszenie jego wyników zaplanowano w terminie do końca kwietnia, a na początek maja przewidziano wystawę pokonkursową.
Zwycięzca konkursu dostanie 15 tys. zł nagrody i zostanie zaproszony do negocjacji w sprawie opracowania szczegółów pomnika. Maksymalny, planowany przez magistrat koszt budowy (wraz z pracami dodatkowymi, takimi jak oświetlenie, prace brukarskie czy porządkowe), sięga 360 tys. zł.