Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Orszak Trzech Króli tym razem online - w formie koncertu kolęd
Kościół katolicki obchodzi święto Trzech Króli - dzień objawienia się Boga światu.
Msze święte odbywają się w kościołach wg. porządku niedzielnego. Metropolita białostocki, abp Tadeusz Wojda, przewodniczył uroczystej mszy w Archikatedrze Białostockiej o 11:00.
Od ponad 10 lat na ulicach polskich miast pojawiały się w tym dniu orszaki Trzech Króli. Tylko w ubiegłym roku w ponad 800 miejscowościach uczestniczyło w nich prawie półtora miliona osób w kraju.
W tym roku z powodu pandemii tradycyjnych orszaków nie będzie.
Wirtualny Orszak Trzech Króli w Białostockim Ośrodku Kultury
Wirtualny Orszak Trzech Króli w Białymstoku to wyjątkowy koncert kolęd, który odbył się w Białostockim Ośrodku Kultury. Wystąpiły w nim zespoły Winnica i Boże Echo, oglądało go online ponad 700 osób. Towarzyszyła mu internetowa zbiórka pieniędzy na działania misyjne w Kithatu w Kenii, gdzie centrum dziecięce prowadzą siostry Misjonarki Świętej Rodziny.
W tej placówce przebywa na stałe 25 dzieci, od 6. roku życia do ukończenia ósmej klasy. Oprócz tego dom zapewnia dzienny pobyt dla 60 dzieci poniżej 4. roku życia, które potrzebują dożywienia i pomocy ze względu na trudną sytuację rodzinną. Celem internetowej zbiórki, która potrwa jeszcze niespełna trzy tygodnie jest zebranie kwoty 8 tys. zł. W środę, w trakcie koncertu, udało się zebrać niespełna 1,6 tys. zł.
Koncert przerywany był relacjami z symbolicznej pielgrzymki ulicami miasta, którą - samotnie - odbyli Trzej Królowie. Rozpoczęli ją na dziedzińcu Pałacu Branickich, odwiedzając potem m.in. wydział fizyki w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, miejski stadion, gdzie zainteresowali się galerią sław piłkarskich Jagiellonii, Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny, gdzie prezenty trafiły do małych pacjentów tej placówki czy Aleję Bluesa.
Swoją pielgrzymkę po mieście zakończyli przy stajence z żywymi zwierzętami, ustawionej na Rynku Kościuszki.
Jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich
Święto Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich - obchodzone już w III wieku na pamiątkę opisanego w Ewangelii hołdu, jaki Trzej Królowie - Trzej Mędrcy ze Wschodu - złożyli Dzieciątku Jezus. Do Betlejem prowadziła ich gwiazda. Każdy z Królów przyniósł stosowne dary: Kacper ofiarował kadzidło - symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci Chrystusa.
Na pamiątkę tego wydarzenia w tym dniu w kościołach święcimy kredę, kadzidło i wodę. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B oraz aktualny rok. Litery te interpretuje się jako inicjały trzech króli.
Trzej Królowie czczeni są jako patroni podróżujących, pielgrzymów, handlowców. Święto Trzech Króli obchodzone jest jako dzień wolny od pracy w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, m.in. w Polsce, Niemczech, Grecji, Hiszpanii i we Włoszech.