Radio Białystok | Wiadomości | Zrezygnujmy z fajerwerków w sylwestra - apeluje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami
autor: Marcelina Markowska
Zadbajmy o zwierzęta i zrezygnujmy z fajerwerków - apelują obrońcy zwierząt.
- Wystraszone psy w panice często uciekają - mówi prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Białymstoku Anna Jaroszewicz.
- Kiedy zaczynają się fajerwerki, zwierzęta usiłują jak najbardziej oddalić się od miejsca, w którym są te wybuchy. W popłochu uciekają w różnych kierunkach. W takiej panice zwierzę nie zwraca uwagi ani na obrany kierunek ucieczki, ani na to, czy oddala się od domu. Nie widzi też nadjeżdżących samochodów. Często kończy się to niestety bezpowrotnym zagubieniem lub śmiercią - podkreśla Anna Jaroszewicz.
Przypomina, by w wieczór sylwestrowy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo i komfort pupili.
- Przede wszystkim wychodząc z psem na spacer, sprawdźmy, czy obroża, smycz lub szelki są odpowiednio wytrzymałe. Zabezpieczmy psa w identyfikator. Jeżeli zwierzę jest z nami w domu i zaczynają się wybuchy, starajmy się nie reagować nadmiernym stresem i paniką. Pokażmy mu swoim spokojem, że to, co dzieje się za oknem, nie zagraża nam - tłumaczy Anna Jaroszewicz.
Informacje o zagubionych i znalezionych zwierzętach można zgłaszać do Pogotowia sylwestrowego założonego przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami - nr tel. 505 978 439.
W mniejszym gronie i bez hucznych imprez. Tak większość Polaków spędzi tegoroczny wieczór sylwestrowy.
Pogotowie sylwestrowe to pomysł białostockiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, aby pomóc w odnajdywaniu psów wystraszonych wystrzałami fajerwerków. Od środy (30.12) po południu zacznie działać numer, pod który można zgłaszać zagubione i znalezione zwierzęta.
W sylwestra nie ma "żadnej godziny policyjnej", ale "ograniczenia przemieszczania się" – mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Ostrzegał przed mandatami za "czynności nadmiarowe" i przed wnioskami policji o "postępowanie administracyjne" zagrożone karą do 30 tys. zł.