Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej powstaje tzw. białoruska wioska
Kolejne zabytkowe drewniane chaty znajdą się w powstającej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej tzw. wiosce białoruskiej, czyli sektorze poświęconym budownictwu południowo-wschodniej części regionu.
Położone w Wasilkowie k. Białegostoku muzeum ma charakter skansenu. Znajduje się tam ponad 40 różnych obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki czy dwory.
Sektor poświęcony budownictwu południowo-wschodniej części regionu, gdzie wielu mieszkańców jest narodowości białoruskiej, był planowany w muzeum od dawna, ale dopiero teraz udało się go zrealizować. W ramach tzw. wioski białoruskiej ma powstać kilka zagród reprezentujących różne typy wiejskiego budownictwa - zarówno budynki mieszkalne, jak i część gospodarcza.
Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł powiedział, że sektor będzie składał się z czterech zagród, czyli czterech domów.
Każda z tych chat to taka perełka naszego drewnianego budownictwa tradycyjnego
- podkreślił.
Niebawem gotowe będą dwie zagrody, gdzie odtworzono zabytkowe drewniane chaty, które przeniesiono z miejscowości Czyże. Gaweł mówił, że w jednej zagrodzie znajduje się drewniana chata z 1888 roku pokryta strzechą. Chata już stoi, ale odtwarzane jest jej wnętrze. Budowany jest piec zgodnie z tradycją.
Jest to piec chlebowy, z dużym zapieckiem, czyli miejscem, gdzie kiedyś spali ludzie
- mówił.
Dodał, że przygotowywane jest wyposażenie wnętrza chaty, żeby na początku sezonu w muzeum (w kwietniu) otworzyć ją dla zwiedzających.
Druga chata z Czyż pochodzi z ok. 1950 roku. Gaweł mówił, że na razie jest jeszcze "w stanie surowym".
Jest już budynek postawiony, jest nakryta dachem, pokryta dachówką
- powiedział.
Dodał, że muzealnicy będą starali się odtworzyć zdobienia tego domu, bo - jak podkreślił - to przykład chaty, w której zdobienia są jej wyróżnikiem.
Gaweł powiedział, że do tego sektora zakupiono już kolejne obiekty, ale nie zostały jeszcze przeniesione na teren skansenu.
Jedna z chat, pochodząca z miejscowości Makówka, jest kryta strzechą, z zachowanym tramem, czyli belką pod pułapem. Gaweł powiedział, że w XIX wieku tram znajdował się we wnętrzu każdej chaty.
Drugi obiekt, który udało się muzeum zakupić w tym roku, pochodzi z miejscowości Plutycze. To chata z okresu międzywojennego, jak powiedział Artur Gaweł, pięknie zdobiona. Oba budynki mają być przeniesione w przyszłym roku.
Do jednej z zagród sektora budownictwa południowo-wschodniej części regionu trafiła wcześniej stodoła z Redut - miejscowości w podlaskiej gminie Orla. Ten czterospadowy, kryty strzechą budynek powstał w połowie XIX wieku.