Radio Białystok | Wiadomości | Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Kościele katolickim - wspomnienie św. Szczepana
Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia to w Kościele Katolickim wspomnienie św. Szczepana. To pierwszy męczennik Kościoła katolickiego.
Jego zadaniem była posługa ubogim, głównie wdowom. Święty Szczepan nie ograniczał się do pracy charytatywnej, głosił też Ewangelię. Oskarżono go o bluźnierstwo, występowanie przeciwko prawu Izraela i skazano na śmierć przez ukamienowanie.
Jak mówi rzecznik kurii metropolitalnej w Białymstoku ks. Andrzej Dębski, na pamiątkę tego zdarzenia w niektórych kościołach zachowała się tradycja sypania owsem w kapłana wraz z modlitwą o błogosławieństwo. W drugim dniu świąt wierni często odwiedzają kościoły, by oglądać bożonarodzeniowe szopki.
W tym dniu w Kościele katolickim zwykle rozpoczynało się kolędowanie księży, a także spacery kolędników po domach. W tym roku jednak nie będzie tradycyjnej "kolędy" w parafiach Archidiecezji Białostockiej.
Nie będzie w tym roku tradycyjnej "kolędy" w parafiach Archidiecezji Białostockiej
Arcybiskup Metropolita Tadeusz Wojda podjął decyzję o odwołaniu wizyt duszpasterskich, podczas których księża odwiedzali domy i mieszkania swoich parafian.
Zamiast kolędy księża proboszczowie w okresie Bożego Narodzenia zaproszą wiernych na uroczystą Mszę św. wieczorną z homilią. Na zakończenie kapłan odmówi modlitwę błogosławieństwa kolędowego nad ludźmi, szczególnie polecając osoby starsze, cierpiące i chore i tych wszystkich, którzy pozostali w domach. Poświęci też wodę, którą wierni powinni przynieść do kościoła we własnych naczyniach i zachęci, aby po powrocie do domu w gronie rodzinnym odmówić modlitwę i pokropić mieszkanie wodą święconą.
Podlascy policjanci apelują, by w trakcie świątecznych wyjazdów dobrze zabezpieczyć domy i mieszkania. Podkreślają, że w tym czasie często dochodzi do włamań.
W Kościele katolickim dziś Boże Narodzenie - święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa.
Ma to ułatwić kontakt z bliskimi w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Dwa telefony komórkowe do dyspozycji pacjentów przekazały firmy prywatne i dyrekcja szpitala MSWiA w Białymstoku.
W naszym regionie zdecydowana większość prawosławnych Boże Narodzenie świętuje według kalendarza juliańskiego, czyli 6 i 7 stycznia.
Boże Narodzenie nie zniknie, jeśli raz spędzimy święta inaczej – podkreślił dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jak mówił, "to od nas, od naszego zachowania w tym czasie zależy, czy po świętach nastąpi kolejny wzrost zakażeń”.
W trosce o zdrowie najbliższych wiele osób spędzi tegoroczne święta Bożego Narodzenia we własnych domach, nie spotykając się z rodziną. W tych trudnych okolicznościach nie możemy zapominać o osobach starszych, którym ta samotność będzie doskwierać wyjątkowo.
Co trzeci Polak uważa, że tegoroczne święta będą mniej radosne, zaś co czwarty martwi się, że pandemia popsuje bożonarodzeniową atmosferę. Tak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń.
Zwierzę to nie rzecz, nie dawaj go w prezencie - apelują przed świętami miłośniczy czworonogów.
Różne organizacje wspierają w te święta osoby bezdomne, samotne i ubogie z całego regionu i przekazują paczki z żywnością na wigilijny stół. Na pomoc mogą też liczyć seniorzy, pensjonariusze DPS-ów i pacjenci oddziałów covidowych.