Radio Białystok | Wiadomości | Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łapach przekształci się w Centrum Usług Społecznych
Na wparcie będzie mógł tam liczyć każdy mieszkaniec - bez względu na dochody. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łapach wkrótce przekształci się w Centrum Usług Społecznych.
Ma to być miejsce dla wszystkich mieszkańców
Jak tłumaczy dyrektor MOPS-u w Łapach Agata Ignaczuk, ma to być miejsce dla wszystkich mieszkańców, nie tylko tych potrzebujących wsparcia finansowego.
Centra Usług Społecznych to nowe jednostki w samorządzie gminnym i nowe instytucje polityki społecznej wprowadzone do krajowego porządku prawnego z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Celem ich działania jest integracja, rozwój i poszerzenie dostępności usług społecznych, tak by stanowiły one odpowiedź na konkretne potrzeby osób, rodzin i grup. Centra mają przyczyniać się do rozwoju pracy socjalnej i integracji profesji i zawodów pomocowych.
Gmina Łapy na utworzenie Centrum Usług Społecznych dostała ponad 3 miliony złotych unijnej dotacji. W województwie podlaskim na razie powstaną dwa takie miejsca - oprócz Łap, także w Stawiskach.
Gmina Łapy opracowuje i wdroży modelowe rozwiązanie, które mogą być później wykorzystywane w całym kraju.
W gminie mają powstać:
- Inspiratorium Aktywności Społecznej, które będzie udostępniane wszystkim mieszkańcom do realizacji działań edukacyjno-integracyjnych, spotkań sąsiedzkich i spotkań obywatelskich.
- Klub Wolontariusza, w którym mają być organizowane szkolenia. Do Klubu będą mogli zapisać się wszyscy, którzy z potrzeby serca chcą pomagać innym: emeryci, studenci, młodzież szkolna, osoby aktywne zawodowo, inne.
- Klubu Lidera Lokalnego, który zrzeszać ma osoby z potrzebą rozwoju i wizją działania we współpracy z innymi na rzecz pozytywnych zmian społecznych. Celem działań będzie przygotowanie do bycia autentycznym liderem społecznym w środowisku lokalnym, promowanie partycypacji obywatelskiej i edukowanie w temacie rewitalizacji społecznej.
- Mieszkanie chronione - ma ono przysługiwać osobie pełnoletniej, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę, potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki. Jest formą pomocy społecznej przygotowującą pod opieką specjalistów osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia lub wspomagającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu.
- Punkt poradnictwa specjalistycznego - pomoc w szczególności psychologiczna i rodzinna będzie świadczona osobom, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych, bez względu na posiadany dochód. Poradnictwo psychologiczne realizowane będzie przez procesy diagnozowania, profilaktyki i terapii. Poradnictwo rodzinne będzie obejmowało problemy funkcjonowania rodziny, w tym problemy opieki nad osobą niepełnosprawną, a także terapię rodzinną.
W tworzeniu Centrum Usług Społecznych mają pomóc specjalne zespoły - ds. organizowania społeczności lokalnej, ds. organizowania usług społecznych i zespół realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej.