Radio Białystok | Wiadomości | Pandemia wywołuje w nas stres - eksperci podpowiadają jak sobie z nim radzić
Prawie połowa dorosłych Polaków odczuwa przewlekły stres spowodowany pandemią, wielu też narzeka na pogorszenie zdrowia psychicznego. Tak wynika z badań - "Życie w dobie pandemii".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Także białostoczanie przyznają, że ta trudna sytuacja bardzo ich stresuje.
W sytuacjach stresowych powinniśmy przede wszystkim spróbować się odprężyć i odciąć od informacji, związanych z koronawirusem i pandemią - radzi psychiatra dr Dariusz Kosior - kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego przy ulicy Radzymińskiej w Białymstoku.
Dr Dariusz Kosior radzi też, by zwłaszcza teraz zadbać o zdrowy sen, zbilansowaną dietę i pić dużo płynów, które bardzo dobrze wpływają na nasz układ nerwowy.
Bezpłatną pomoc psychologiczną dla Polaków we Włoszech, borykających się z problemami z powodu pandemii, uruchomił konsulat generalny RP w Mediolanie. "Psychologiczne skutki pandemii mogą być groźne dla zdrowia" - powiedziała psycholog Anna Barecka-Bocchiola.
W czasie pandemii wciąż stykamy się z wieloma wyzwaniami, dużo jednak zależy od bycia razem, nawet zdalnie, jeśli fizycznie jesteśmy od siebie daleko. Rozmowa ma moc uzdrawiającą – przekonuje psychiatra dr Tomasz Szafrański.
Izolacja społeczna, niepewność związana z rozwojem pandemii, obawy o zdrowie swoje i najbliższych, poczucie lęku, obniżenie nastroju, długotrwały stres powodują, że wiele osób doświadcza traumy - powiedziała dr Agata Rudnik z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.