Radio Białystok | Wiadomości | "Bialystok mein shtetele" - projekt Martyny Zaniewskiej
To okazja do przeniesienia się do starego, nieistniejącego już Białegostoku w odnowionej wersji piosenki "Bialystok mein shtetele" (Białystok, miasteczko me).
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Martyna Zaniewska realizuje bardzo ciekawy projekt muzyczny. W ramach stypendium razem z innymi artystami opracowała nową wersję "Bialystok mein shtetele" (Białystok, miasteczko me).
Autorzy tego przedwojennego utworu to Jeremias Ciganeri i Abraham Szewach. Jeremias Ciganeri to urodzony w Białymstoku kompozytor, dyrygent, skrzypek. W 1926 r. wyemigrował do Argentyny, gdzie grał na skrzypcach i dyrygował orkiestrą żydowskiego teatru "Mitre" w Buenos Aires. W Buenos Aires Ciganeri współpracował z innym imigrantem z Białegostoku - poetą Abrahamem Szewachem, który napisał słowa do tej piosenki. Abraham Szewach urodził się w Białymstoku w 1904 r. Był pisarzem, dziennikarzem i poetą. Pisał dla Byalistoker shtime (Głos Białegostoku) oraz Byalistoker vegn (Białostockie drogi).
Słowa polskie do utworu "Białystok, miasteczko me" napisał, Adam Biernacki. Śpiewa Martyna F. Zaniewska. Premiera teledysku planowa jest na Boże Narodzenie. Utwór przygotowywany jest w ramach stypendium marszałka woj. podlaskiego.
Wokal: Martyna Zaniewska
Fortepian, synth, kontrabas, akordeon: Marek Kubik
Kwartet smyczkowy w składzie: Marcin Roszkowski, Darek Kołtyś, Alina Kowalska, Grzegorz Vytlacil
Perkusja: Maciej Dziemski
Aranżacja i produkcja: Marek Kubik
Realizacja nagrań, mix i mastering: Marek Kubik, Wem Studio
Przyszły sekretarz stanu w administracji Joe Bidena - Antony Blinken ma związki z Białymstokiem. Jego ojczymem jest Samuel Pisar. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski deklaruje, że zaprosi do miasta Blinkena.
Do Jana Klemensa Branickiego, o którym radni zdecydowali miesiąc temu, w poniedziałek (23.11) dołączyli Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego i Maxa Webera.
Dzięki tej akcji ma przetrwać pamięć o byłych mieszkańcach regionu. Białostoccy społecznicy wraz ze stowarzyszeniem The Jewish Place in Białystok porządkowali żydowski cmentarz przy ulicy Wschodniej.
Białystok na świecie jest znany ze swojej żydowskiej historii. Niemal połowa mieszkańców miasta przed wojną to byli Żydzi. Tutaj powstał narodowy teatr Izraela, a Ludwik Zamenhof tworzył Esperanto. Jest mnóstwo artystów, z korzeniami z Białegostoku.