Radio Białystok | Wiadomości | 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

autor: Edyta Wołosik

13.12.2020, 07:00, akt. 14.12.2020, 08:21

39 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6:00 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Podlaska "Solidarność" zorganizowała obchody rocznicy w Białymstoku i w Suchowoli.

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Suchowola, fot. Marcin Mazewski
39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Suchowola, fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - uroczystości w Suchowoli - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

O 10:00 działacze "Solidarności", wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicewojewoda Tomasz Madras i marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki złożyli kwiaty przed pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki w Białymstoku.

Później zrobili też to: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym. Ofiary stanu wojennego uczcili też radni.


???????? W 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Marszałek Artur Kosicki złożył kwiaty przed pomnikiem bł. ks....

Opublikowany przez Województwo PodlaskieNiedziela, 13 grudnia 2020



Uroczysta msza w Suchowoli

W Suchowoli, o 13:00 uroczystą mszę świętą koncelebrował metropolita białostocki arcybiskup Tadeusz Wojda. 

W kazaniu, arcybiskup odnosząc się do dzisiejszej ewangelii, porównał wiarę, życie i śmierć księży Jerzego Popiełuszki i Stanisława Suchowolca - duchownych związanych z Solidarnością i Suchowolą - do żywota św. Jana Chrzciciela.

Wcześniej kwiaty przed pomnikiem kapelana Solidarności błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki złożyli m.in. przedstawiciele związku, samorządowcy i parlamentarzyści. 


Popiełuszko, to postać nierozerwalnie związana z tymi brutalnymi czasami. Ks. Jerzy jest ofiarą stanu wojennego, patronem Solidarności - mówił poseł Mieczysław Kazimierz Baszko.


Wprowadzenie stanu wojennego było wówczas zaskoczeniem dla członków Solidarności - wspomina przewodniczący podlaskiej Solidarności Józef Mozolewski.


Wielu było internowanych, więzionych. To było najtrudniejsze, ponieważ nikt się tego nie spodziewał, chociaż dzisiejsze dokumenty, ujawniane przez IPN mówią, że po podpisaniu porozumień sierpniowych komuniści już rozpoczęli przygotowania do rozprawienia się z Solidarnością. Ale nikt się nie spodziewał, że w taki brutalny sposób - mówi Józef Mozolewski.


Obchody zakończyła wspólna modlitwa i złożenie kwiatów przed tablicą WiR przy ul. Lipowej

Przed tablicą upamiętniającą ofiary i pamięć tych, którzy byli wierni ideałom, zakończyły się w Białymstoku obchody związane z 39. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Nieprzypadkowo związkowcy, przedstawiciele władz i mieszkańcy spotkali się w tym miejscu, bo poświęcone jest ono m.in. ludziom internowanym. 

Wśród internowanych był m.in. Lech Feszler. 


W nocy przyszli panowie w mundurach, stukali w drzwi i jedynie na prośbę żony pozwolili mi się przebrać; do 5 stycznia rodzinie nie powiedziano, gdzie ja jestem - wspomina Lech Feszler.


Dziś mija 39 lat od tych wydarzeń, o których - jak mówi wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski - nie można zapominać.


Powinniśmy pamiętać o ludziach Solidarności, którzy, mimo że nie walczyli z bronią w ręku, to jednak narażali swoje życie i poziom swojego życia, niektórzy z nich zginęli, a my jesteśmy im winni hołd i pamięć, bo bez nich nie byłoby wolnej Polski - mówi Dariusz Piontkowski.




Posłuchaj:

"Trzynastego po północy" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej



W czasie stanu wojennego, który trwał do lipca 1983 roku, życie straciło od kilkudziesięciu do ponad stu osób. Zgodnie z danymi IPN internowanych zostało ponad 10 tysięcy opozycjonistów, w okręgu białostockim prawie 70. Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach i  popieranie "Solidarności". Władze komunistyczne zawiesiły wydawanie prawie całej prasy, zmilitaryzowały radio, telewizję i duże zakłady przemysłowe. Zakazano strajków i masowych protestów.


źródło: PAP | red: mak, mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W najbliższą niedzielę w Suwałkach odbędą się obchody 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

11.12.2020, 10:50

Uroczystość rozpocznie o godzinie 16 msza święta w konkatedrze pw. św. Aleksandra. Organizatorem obchodów jest suwalski oddział NSZZ Solidarność.


W Suchowoli uczczono 36. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

25.10.2020, 17:28

Mszą w miejscowym kościele oraz złożeniem kwiatów uczczono w niedzielę w Suchowoli 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.


Zmarł Henryk Wujec - wybitny działacz opozycji demokratycznej i polityk

15.08.2020, 10:20

Zmarł Henryk Wujec, opozycjonista w okresie PRL, działacz i jeden z założycieli Solidarności, internowany w stanie wojennym. Po 1989 roku był posłem na Sejm kilku kadencji, wiceministrem rolnictwa, doradcą prezydenta do spraw społecznych. Miał 79 lat.


Wystawa "Tu rodziła się Solidarność" o białostockiej "Solidarności" [zdjęcia, wideo]

14.08.2020, 14:22

Wernisażem plenerowej wystawy o białostockiej "Solidarności" rozpoczęły się w piątek (14.08) w Białymstoku obchody 40-lecia powstania NSZZ "Solidarność". W ramach obchodów zaplanowano też m.in. konferencję naukową i odsłonięcie tablicy memoratywnej.





ZNAJDŹ NAS




abp Józef Guzdek i abp Jakub, fot. PRB
24.12.2024, 13:35, akt. 16:29

Świąteczne życzenia arcybiskupów
















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok