Radio Białystok | Wiadomości | W Łomży powstanie miejska pasieka
Władze Łomży planują utworzyć w mieście pasiekę. Jak mówi wiceprezydent Andrzej Garlicki, będzie ona łączyć ze sobą elementy rekreacyjne i edukacyjne.
Obiekt powstać ma na nowo projektowanych terenach zielonych między ulicami Zawadzką i Księcia Stanisława. Poza ulami w jej skład wejdą zabudowania, z których utworzona będzie ścieżka edukacyjna. Odwiedzający ją uczniowie, ale i dorośli mieszkańcy, będą mogli poznać między innymi historię pszczelarstwa - od barci w pniach po współczesne przeszklone ule, ale także sposoby i metody pozyskiwania miodu, wosku, pyłku i kitu pszczelego.
Nie zamierzamy tymi produktami handlować, ale chętnie będziemy obdarowywać nimi m.in. odwiedzających nas gości w ramach promocji miasta
- zapewnia Andrzej Garlicki.
Pasieka będzie obsadzona miododajnymi drzewami, dzięki czemu teren nadawać się będzie także do wypoczynku.
Pomoc - także finansową - w stworzeniu takiego miejsca zadeklarowali także przedsiębiorcy, których tereny sąsiadują z planowaną pasieką. Współpracę i pomoc techniczną obiecuje także dyrekcja Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 9, która w tym roku - w celach edukacyjnych - utworzyła własną mini pasiekę przy ul. Stacha Konwy.
W Lesie Zwierzynieckim w Białymstoku zawieszona została w czwartek (08.10) na drzewie kłoda bartna; zasiedlone w niej pszczoły mają wspierać ekosystem w ramach projektu ochrony owadów zapylających w mieście. Zasiedlona jest też barć w starej sośnie, w planie jest kolejna kłoda bartna.
Odpoczynkowi i rekreacji mieszkańców ma służyć pierwszy tzw. park kieszonkowy, z którego od środy można korzystać przy ul. Parkowej 23 w Białymstoku. To pierwszy tego typu park w mieście. Inwestycja kosztowała ponad 220 tys. zł - poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Zawartość metali ciężkich jest w nich niemal tysiąc razy mniejsza, niż przewidują normy. Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości.
W środę (3.06) rozpoczęło się pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki, która w ubiegłym roku powstała w Białymstoku. Władze miasta spodziewają się, że zostanie zebranych ok. 15 kilogramów miodu; słoiczki będą rozdawane jako produkt promocyjny.