Radio Białystok | Wiadomości | Cerkiew prawosławna wspomina św. Katarzynę Aleksandryjską
Panny modlą się do niej o dobrego męża, a rolnicy o sprzyjającą pogodę. W poniedziałek (7.12) prawosławni wspominają świętą wielką męczennicę Katarzynę.
Św. Katarzyna żyła w IV wieku w Aleksandrii. Gdy miała 17 lat, stanęła w świątyni przed władcą i publicznie skrytykowała pogaństwo. Za to została ścięta.
Św. Katarzyna jest patronką Żeńskiego Domu Zakonnego w Zaleszanach. To jedna z pięciu białoruskich wsi spalonych przez oddział zbrojnego podziemia kierowany przez Romualda Rajsa ps. "Bury". W monasterze znajduje się drewniana cerkiew z Zaleszańską ikoną Matki Bożej, bezpośrednio nawiązująca do tragicznych wydarzeń w 1946 roku, a także domowa kaplica, w której znajdują się relikwie św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Uroczystej liturgii o 10:00 będzie przewodniczyć tam biskup hajnowski Paweł.
To historyczne wydarzenie w Cerkwi prawosławnej w Polsce. Podczas sobotnich (25.07) uroczystości w Zaleszanach włączono do grona męczenników chełmskich i podlaskich ofiary oddziału Romualda Rajsa „Burego”. Poprzedziło je całonocne czuwanie w cerkwi monasterskiej świętej Katarzyny w Zaleszanach.
To patronka uczących się osób. Panny modlą się do niej o dobrego męża, a rolnicy o sprzyjającą pogodę. Prawosławni świętują w sobotę (7.12) pamięć św. Męczennicy Katarzyny.