Radio Białystok | Wiadomości | Kolejni mieszkańcy województwa podlaskiego dołączyli do Wojsk Obrony Terytorialnej
Przysięgali służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej i bronić jej niepodległości i granic. Kolejni mieszkańcy województwa podlaskiego wypowiedzieli słowa przysięgi wojskowej. To 40 ochotników, którzy dołączyli do Wojsk Obrony Terytorialnej podczas sobotniej (5.12) przysięgi w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Po raz piąty, i ostatni, w tym roku podlascy terytorialsi wypowiedzieli słowa przysięgi wojskowej.
Na placu apelowym jednostki wojskowej w Białymstoku stanęło ponad 40 mieszkańców województwa, którzy ukończyli trwające od 20 listopada szkolenie podstawowe.
- Chociaż pochodzicie z różnych środowisk i wykonujecie różne zawody, wszystkich Was połączy za chwilę nierozerwalny węzeł odpowiedzialności za losy naszej Ojczyzny - zwrócił się do uczestników przysięgi dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski.
Najmłodszy żołnierz z tego naboru ma 18 lat, a najstarszy 51 lat. Wśród osoby, które złożyły przysięgę była m.in. Magdalena Warakomska - białostoczanka, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu w 2018 w konkurencji short track.
- Udowadniacie, że ta formacja jest potrzebna i cieszy się dużą popularnością. Dziękujemy za to, że chcecie służyć ojczyźnie. Dzięki wam czujemy się bezpieczni - mówił podczas przysięgi podlaski poseł, wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.
- Przystępuje do nas 40 ochotników, którzy jeszcze nie mieli złożonej przysięgi. Dołączyli do nas celem pomagania lokalnej społeczności - mówił dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Sławomir Kocanowski.
W Podlaskiem jest ponad 2 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Od kilku miesięcy większość z nich jest zaangażowana w walkę z pandemią koronawirusa.
- Nasi terytorialsi są m.in. w szpitalach w Suwałkach, Augustowie i w Sejnach, w dwóch sanepidach, a nawet na Stadionie Narodowym w Warszawie - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.
Wojewoda podlaski deleguje lekarzy do pracy w szpitalach zajmujących się zakażonymi koronawirusem, a Narodowy Fundusz Zdrowia przeszkala wojskowych z obsługi systemów informatycznych.
Żołnierze WOT przejmują część obowiązków lekarzy i pielęgniarek, a tym samym - odciążają wykwalifikowany personel, który dyrektorzy szpitali mogą skierować do najbardziej potrzebujących pacjentów.
Jeszcze więcej terytorialsów ma być zaangażowanych w walkę z pandemią. Z powodu rosnącej liczby potwierdzonych przypadków koronawirusa żołnierze wojsk obrony terytorialnej musieli się stawić w swoich jednostkach.