Radio Białystok | Wiadomości | W podlaskich szpitalach przebywa ponad 700 pacjentów zakażonych koronawirusem
W szpitalach w Podlaskiem przebywa 747 pacjentów zakażonych koronawirusem wymagających leczenia szpitalnego, 75 osób jest pod respiratorami - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.
Powstaje plan przekształcania łóżek covidowych w zwykłe
To dane z czwartku (3.12). Wolnych jest 28 respiratorów i 784 łóżka covidowe.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski informował już wcześniej, że w związku ze stabilizacją sytuacji w regionie, także w kwestii potrzeb hospitalizacji zakażonych koronawirusem pacjentów, jest przygotowywany plan stopniowego przekształcania łóżek covidowych w zwykłe, dla innych pacjentów, ale jest to oczywiście uzależnione od bieżącej sytuacji epidemiologicznej.
W ostatnich dniach wojewoda pozwolił niektórym szpitalom na ograniczenie lub nietworzenie wcześniej zleconych większych liczb łóżek covidowych. Dotyczy to szpitali w Grajewie, Wysokiem Mazowieckiem i Sokółce.
W Grajewie ma być 80 łóżek covidowych, szpital nie będzie w całości covidowy, w Wysokiem Mazowieckiem ma być zapewnionych 5 łóżek dla pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem, a w Sokółce 4.
Szpitale w Wysokiem Mazowieckiem i Sokółce, zgodnie z poleceniami wojewody podlaskiego, miały wcześniej zarezerwowane całe oddziały dla pacjentów z COVID-19
- poinformowała w piątek (4.12) Kamila Ausztol z biura prasowego wojewody podlaskiego.
Ausztol dodała, że decyzje wojewody "były spowodowane tylko i wyłącznie analizą sytuacji epidemicznej i bazy łóżkowej w województwie".
W tej chwili dysponujemy liczbą ponad 1 tys. 500 łóżek dla pacjentów zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, niektóre szpitale uruchamiają łóżka tzw. covidowe z własnej inicjatywy
- dodała Ausztol.
Poinformowała także, że są konsultowane kolejne decyzje, zależnie od sytuacji.
Chorzy w najtrudniejszych stanach przebywają w szpitalu MSWiA w Białymstoku
W piątek (4.12) oddział covidowy otworzył szpital wojewódzki w Białymstoku. Na pacjentów czeka już tam 45 łóżek, wkrótce przybędzie kolejnych 40. Pierwsi pacjenci już mogą tam być kierowani. Jeszcze w grudniu w szpitalu wojewódzkim ma też ruszyć nowy oddział intensywnej terapii z dziesięcioma łóżkami dla zakażonych koronawirusem w ciężkim stanie.
Chorzy w najtrudniejszych stanach są hospitalizowani w szpitalu MSWiA w Białymstoku, który jest szpitalem koordynacyjnym w regionie. Dyrektor placówki Alicja Skindzielewska mówiła w czwartek na konferencji ws. współpracy ze szpitalem uzdrowiskowym w Supraślu, że w szpitalu MSWiA jest 135 łóżek covidowych, są obłożone cały czas.
Minimalnie można zauważyć, że od ubiegłego tygodnia to obłożenie zmniejszyło się (..) ale to jest ciągle praktycznie stabilna liczba 96-97 pacjentów
- mówiła w czwartek Skindzielewska.
W szpitalu MSWiA jest 15 stanowisk respiratorowych, w tym 9 na oddziale intensywnej terapii. W szpitalu w Supraślu na pacjentów czeka już 130 łóżek, które powstały dla chorych na COVID-19 wymagających rehabilitacji.
Od 10 grudnia ma działać pierwszy z dwóch szpitali tymczasowych w regionie, który powstał w budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku w kompleksie klinik zakaźnych szpitala przy ul. Żurawiej. Na początek będzie tam - jak zapowiedział - dyrektor szpitala USK dr hab. Jan Kochanowicz - 65 łóżek dla pacjentów w lżejszych stanach i 10 łóżek intensywnej terapii.