Radio Białystok | Wiadomości | Rząd otwiera centra handlowe. Szkoły pozostaną zamknięte

Rząd otwiera centra handlowe. Szkoły pozostaną zamknięte

21.11.2020, 10:22, akt. 15:09

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przed nami "100 dni solidarności". Jak wyjaśnił na konferencji prasowej, za tyle dni dostępna ma być szczepionka na COVID-19.

Premier Mateusz Morawiecki, źródło: Krystian Maj/ KPRM
Premier Mateusz Morawiecki, źródło: Krystian Maj/ KPRM

Premier Morawiecki wraz z wicepremierem Jarosławem Gowinem oraz ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawili w sobotę (21.11) zasady dotyczące sytuacji epidemicznej.

Szef rządu zwrócił uwagę, że chociaż od kilku dni obserwujemy względną stabilizację liczby zakażeń, to jednak wirus cały czas zbiera swoje śmiertelne żniwo, dlatego sytuacja nadal jest bardzo poważna. Wskazał, że obecnie siedmiodniowa krocząca średnia zakażeń to ok. 22-22,5 tys. dziennie. Dodał przy tym, że z zatrwożeniem obserwuje codzienną liczbę zgonów, za które jest pośrednio i bezpośrednio odpowiedzialny koronawirus.


100 dni solidarności

Premier wskazał, że "rozpoczynamy 100 dni solidarności, które pomogą nam lepiej przetrwać okres najbliższych miesięcy". Jak mówił, w ramach tego okresu rząd dokonuje analizy, która ma objąć zarówno uratowanie jak najwięcej istnień ludzkich, jak i również milionów miejsc pracy.

Szef rządu poinformował, że od przyszłej soboty placówki handlowe, w tym galerie, będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym - w każdym sklepie, czy galerii musi być utrzymany rygor zasad sanitarnych. W przeciwnym razie placówki będą zamykane. Ponadto niedziele 13 i 20 grudnia będą handlowymi.



Premier mówił na konferencji prasowej, że rząd był nakłaniany przez przedstawicieli gastronomii, branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry, ale także siłownie i fitness, by otworzyć te placówki, które są dziś zamknięte.


Jednak idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się pozostawić je zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia. Poinformujemy przed świętami, co dalej - powiedział szef rządu.


Podkreślił, że "to ważne, by uratować setki tysięcy, miliony miejsc pracy w przyszłości, ale także, by utrzymać w ryzach przyrost zakażeń".

Premier Mateusz Morawiecki poinformował też, że szkoły będą kontynuowały naukę zdalną do świąt Bożego Narodzenia. Na konferencji prasowej powiedział, że ferie zimowe we wszystkich województwach odbędą się w tym samym czasie - od 4 do 17 stycznia.



Mateusz Morawiecki zaapelował, by ferie zimowe dzieci spędziły w domach. Ma to pomóc w zahamowaniu transmisji koronawirusa.

Zapewniono jednocześnie, że rząd wspiera branżę turystyczną. "Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu" - zapowiedziano na rządowej stronie.


Święta w małym gronie 

Premier zwrócił jednocześnie uwagę, że przed nami okres świąt Bożego Narodzenia, w którym rodziny się spotykają. Zaapelował jednocześnie, aby to były "spotkania w gronie małych rodzin, tych, z którymi mieszkamy". "Żeby nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre będą musiały być restrykcje potem" - mówił.


W połowie stycznia pierwsze dostawy szczepionek

Premier dodał, że jest szansa, że około 18 stycznia będą pojawiały się już pierwsze dostawy szczepionek. "Ten horyzont właśnie jest potrzebny po to, by szybko przygotować dystrybucję i proces szczepień. Nad tym już dzisiaj bardzo intensywnie pracujemy i jeżeli tylko szczepionka będzie dostępna, będziemy gotowi do jej wykorzystywania. Jednak musimy dotrwać do tego dnia z jak najmniejszą liczbą zakażeń i jak najmniejszą liczbą utraconych miejsc pracy" - dodał.

"Dzisiaj musimy wszyscy wymagać od siebie zdecydowanie więcej niż zwykle właśnie dlatego, że sytuacja jest tak trudna, że koronawirus jest siłą natury, której nikt z nas nie może w pełni przewidywać, kontrolować" - zwrócił uwagę. Dodał, że bronią przeciw koronawirusowi jest dyscyplina, przestrzeganie zasad sanitarnych i solidarność.

Zapewniał też, że każdego dnia zwiększana jest liczba łóżek i dostępnych respiratorów. Jak wskazał, dziś mamy ponad 37 tys. łóżek, z czego ok. 40 proc. jest wolnych i czeka na pacjentów. Mamy też - jak dodał - 3 tys. respiratorów i kilkaset z nich "jest bez pacjentów".

źródło: IAR, PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Seniorzy bezwzględnie powinni się szczepić na COVID-19

21.11.2020, 08:50

Osoby starsze bezwzględnie powinny się zaszczepić na COVID-19, kiedy szczepionka będzie już dostępna – uważa geriatra dr Jarosław Derejczyk. Pewne ryzyko działań ubocznych jest niczym w porównaniu z tym, co koronawirus może zrobić w ich płucach – dodaje.


W Podlaskiem zajętych blisko 900 spośród 1,6 tys. łóżek covidowych

20.11.2020, 15:35

Blisko 900 spośród ponad 1,6 tys. łóżek covidowych jest zajętych w szpitalach w województwie podlaskim - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zajętych jest też 66 ze 103 respiratorów dla pacjentów z koronawirusem, którzy przebywają w szpitalach.


Kończą się prace budowlane przy szpitalach tymczasowych w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

20.11.2020, 15:18

Kończą się prace budowlane przy tworzeniu dwóch szpitali tymczasowych w Podlaskiem przeznaczonych do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem - poinformowano w piątek (20.11) na konferencji prasowej na budowie szpitala, który powstaje w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS




stock.adobe.com
REGION
24.11.2024, 06:59, akt. 07:02

Ponowne wybory w gminie Korycin
















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok