Radio Białystok | Wiadomości | Stowarzyszenie Polska 2050 rozpoczęło akcję "Zacznij słyszeć oczami"
Chcą zwrócić uwagę na problemy osób głuchych i niedosłyszących.
Podlascy działacze Stowarzyszenia Polska 2050 rozpoczęli akcję "Zacznij słyszeć oczami".
Jak mówi jedna z jej inicjatorek Magdalena Malinowska, problemy takich osób nasiliły się w czasie pandemii, bo przy noszeniu maseczek nie mogą czytać z ruchu warg. Dlatego - jak dodaje - jednym z elementów akcji będzie promocja języka migowego: "na naszym fanpage'u będą dostępne lekcje języka migowego, by każdy chętny mógł nauczyć się podstawowych słów i zwrotów w języku migowym".
Celem akcji "Zacznij słyszeć oczami" jest też pomoc w komunikacji z placówkami ochrony zdrowia, czyli utworzenie całodobowego dyżuru, gdzie osoby głuche i niedosłyszące mogłyby się zwrócić, gdy będą potrzebowały w sytuacji nagłej np. w szpitalu, pomocy tłumacza języka migowego.
Pomysłodawcą akcji są podlascy działacze Stowarzyszenia Polska 2050, jednak niewykluczone, że będzie ona realizowana w całym kraju.
1 kwietnia została uruchomiona infolinia w sprawie koronawirusa dla osób głuchych. Działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Mogą z niej korzystać zarówno osoby głuche, które potrzebują informacji czy konsultacji lekarskiej, jak i lekarze, do których zgłaszają się osoby niesłyszące.
Mają swój język, kulturę, tradycję i historię. Często są dumni ze swojej tożsamości i właśnie przez jej pryzmat chcą być postrzegani w społeczeństwie, czyli jako mniejszość kulturowo-językowa a nie jako osoby niepełnosprawne.
34 podlaskich policjantów rozpoczęło naukę języka migowego, aby porozumiewać się z niesłyszącymi. Uczą się głównie policjanci ruchu drogowego i z oddziałów prewencji - zwłaszcza z patroli, ale też z dochodzeniówki. Kursy potrwają do końca czerwca.
Polski Związek Głuchych przestrzega przed nielegalnymi próbami zbiórek pieniędzy na rzecz głuchoniemych.