Radio Białystok | Wiadomości | Rekonstrukcja fresków w cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu [zdjęcia]
Zakończył się proces odtwarzania XVI-wiecznych fresków w nawie głównej cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu.
Malowidła przedstawiające prawie 60 rycerzy-wojowników za wiarę, znalazły się na dwóch kolumnach podtrzymujących sklepienie – mówi Jan Grigoruk z monasteru w Supraślu.
Jest to nietypowe, nie spotyka się aż tylu świętych rycerzy. Jest to charakterystyczne dla ikonografii monasterskiej, gdzie rycerze męczennicy są filarami i obrońcami wiary. Cała nawa główna wraz z częścią ołtarzową jest już w pełni zrekonstruowana.
Przewidziane są prace malarskie w kolejnych częściach świątyni, m.in. w przedsionku – dodaje Jan Grigoruk.
"Przedsionek cerkwi Zwiastowania nie jest typowy dla drewnianych cerkwi Podlasia. Ma ponad 350 m kwadratowych i są w nim celebrowane różne nabożeństwa, których nie ma w rycie parafialnym. Część środków na rekonstrukcję nawy głównej pochodzi z ministerstwa, jeżeli chodzi o przedsionek - liczymy na naszych wiernych".
Prace finansowane były dotąd z kilku źródeł, również np. z dotacji z programu "Ochrona zabytków" resortu kultury i Funduszu Kościelnego na konserwację i remonty obiektów sakralnych. Obecne są finansowane z własnych środków klasztoru, w zbiórkę pieniędzy na ten cel włączyli się też wierni.
Cerkiew Zwiastowania NMP w Supraślu wzniesiona w latach 1503-1510 w stylu gotycko-bizantyjskim, została w 1944 r. wysadzona w powietrze przez Niemców. Prace nad jej rekonstrukcją rozpoczęto w 1984 r. Rekonstrukcja pochodzących z XVI wieku fresków rozpoczęła się w 2016 roku.