Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem zajęta ponad połowa łóżek covidowych
Ponad połowa łóżek w szpitalach w Podlaskiem przeznaczonych do hospitalizacji osób z koronawirusem jest zajęta - wynika z informacji Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Przygotowanych jest w sumie ponad 1,6 tys. miejsc.
Podlaski Urząd Wojewódzki dane o liczbie zajętych łóżek szpitalnych przeznaczonych dla wymagających hospitalizacji osób chorych na COVID-19 podaje na swojej stronie internetowej. Ostatnie pochodzą z wtorku wieczorem.
Według nich na 1602 łóżka dla pacjentów z koronawirusem, we wtorek (9.11) zajęte były 864 miejsca.
Z danych wynika też, że większość przygotowanych respiratorów przeznaczonych dla chorych na COVID-19 jest zajęta. Na 94 takich urządzenia we wtorek zajęte było 78 respiratorów.
Służby wojewody poinformowały w czwartek (11.11) o 662 nowych przypadkach potwierdzenia koronawirusa w regionie. Dotąd w Podlaskiem potwierdzono ponad 15,8 tys. zakażeń tym wirusem. Służby wojewody i sanepidu informują o 3985 osobach, które wyzdrowiały, zmarło dotąd 238 osób.
Ponowne otwarcie restauracji, siłowni i hoteli niesie ze sobą największe ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa - do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Evanston w badaniu opublikowanym w magazynie "Nature".
Komisja Europejska zatwierdziła w środę umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer, przewidującą zakup do 300 milionów dawek szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi. Komisarz ds. zdrowia zastrzegła, że żaden preparat nie spowoduje końca pandemii w ciągu jednego dnia.
Ministerstwo zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też dane dotyczące zgonów pacjentów chorych na COVID-19.
Sposób leczenia zależy od czterech stadiów choroby. Pierwsze jest bezobjawowe lub skąpoobjawowe i nie wymaga hospitalizacji. Drugie już jest pełnoobjawowe i powinno być leczone w szpitalu. W stadium trzecim dochodzi do tzw. burzy cytokinowej, a w czwartym toczy się już walka o życie pacjenta – wyjaśnia prof. Robert Flisiak.
Pandemia koronawirusa pochłonęła już w Europie ponad 300 tys. ofiar - informuje we wtorek (10.11) agencja Reutera. Na zamieszkanym przez 10 proc. światowej populacji kontynencie stwierdzono prawie jedną czwartą wszystkich zgonów na COVID-19 na świecie.