Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy województwa podlaskiego telefonicznie i mailowo mogą załatwić sprawy w urzędach
Telefonicznie, mailowo a także osobiście po wcześniejszym umówieniu się mogą załatwić swoje sprawy mieszkańcy województwa podlaskiego m.in. w urzędzie marszałkowskim a także Urzędzie Miejskim w Białymstoku.
Od wtorku (03.11), zgodnie z rządowym rozporządzeniem, wprowadzono pracę zdalną w urzędach i jednostkach samorządowych. Rozporządzenie nie wpływa na pracę w podlaskich urzędach, z którymi rozmawiała PAP, bo już wcześniej wprowadziły zmiany dotyczące pracy i obsługi mieszkańców.
Jak powiedziała w środę (04.11) rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej, nowe rozporządzenie nie zmienia nic w funkcjonowaniu urzędu dla mieszkańców. Dodała, że urząd jest odpowiednio przygotowany, a wprowadzone wcześniej rozwiązania sprawdzają się.
Do urzędu można umówić się telefonicznie, mailowo albo poprzez e-kolejkę. Urszula Boublej zaapelowała do mieszkańców, aby pamiętali, że w obecnej sytuacji załatwienie spraw zajmuje dłużej i dlatego prosiła o cierpliwość. Zaapelowała też do osób umawiających się przez e-kolejkę do pilnowania swoich terminów, bo - jak dodała - gdy z tego nie korzystają, tracą też inni mieszkańcy.
W białostockim magistracie pracuje ok. 1 tys. urzędników. Urszula Boublej poinformowała, że ok. 300 pracuje w trybie zdalnym, a kolejnych ok. 200 jest na zwolnieniach lub przebywa w kwarantannie.
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku na tryb pracy zdalnej przeszedł już 5 października. Jak powiedziała rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska, było to spowodowane analizą sytuacji epidemicznej w kraju. Dodała, że tryb ten sprawdził się już na wiosnę, gdy urząd musiał przejść na tryb zdalny.
W urzędzie pracuje ponad 700 osób. Pracownicy, podzieleni na dwie grupy pracują w systemie zdalnym rotacyjnie, co dwa tygodnie.
Izabela Smaczna-Jórczykowska powiedziała, że zdalna praca nie wprowadziła zmian w obsłudze mieszkańców. Z urzędem można kontaktować się telefonicznie i mailowo i w ten sposób umawiać się na wizyty. Pytana jak wygląda podpisywanie umów na dotacje, powiedziała, że są one wysyłane i odsyłane pocztą.