Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem zajęte są wszystkie respiratory dla pacjentów z COVID-19
W niedzielę wieczorem (1.11) zajęte były wszystkie respiratory dla pacjentów z COVID-19 w województwie podlaskim - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Z danych zamieszczonych na stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że na 55 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 w niedzielę wieczorem zajęte były wszystkie. Jeszcze w sobotę - jak informował urząd na stronie - wolne były cztery.
Do 661 wzrosła też w niedzielę liczba zajętych łóżek covidowych w regionie. Obecnie w Podlaskiem przygotowanych jest 951 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem wymagających hospitalizacji.
Wojewoda podlaski: zabezpieczamy potrzeby w zakresie respiratorów dla pacjentów z COVID-19
Zabezpieczamy potrzeby w zakresie respiratorów dla pacjentów z COVID-19, gdy są potrzebne, "uwalniamy" kolejne - powiedział w niedzielę (1.11) wieczorem wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
My w zakresie respiratorów zabezpieczamy oczywiście potrzeby. Cały proces polega na tym, że jak jest potrzeba, to uwalniamy kolejne respiratory na potrzeby osób wymagających w tym zakresie wspomagania
- powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
W tej chwili ta sytuacja jest taka wyrównana, ale mamy jeszcze możliwości w różnych placówkach uwalniania kolejnych respiratorów
- podkreślił wojewoda.
Na pytanie, ile kolejnych respiratorów można uwolnić, powiedział, że "w zależności od potrzeb". Nie podał jednak konkretnej liczby urządzeń.
Służby wojewody podlaskiego informowały w niedzielę rano, że w województwie odnotowano 644 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W sumie dotąd potwierdzono 9369 przypadków.
Białko szczytowe (białko S) koronawirusa SARS-CoV-2 może naruszać barierę krew-mózg – zaobserwowali naukowcy. Potencjalnie rodzi to ryzyko uszkodzeń tkanki nerwowej mózgu u chorych na COVID-19, oceniają na łamach pisma "Neurobiology of Disease".
Ministerstwo zdrowia poinformowało o liczbie nowych zakażeń koronawirusem. Resort przekazał też dane dotyczące zgonów z powodu COVID-19.
Szybkie testy antygenowe będą wykorzystywane do stwierdzania zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 obok testów PCR. Mają pomóc m.in. w szybszej diagnostyce pacjentów na SOR-ach czy w innych placówkach ochrony zdrowia.
Ograniczanie aktywności do niezbędnego minimum, odpoczynek, nawadnianie organizmu są ważne nawet w lżejszym przebiegu choroby wywołanej koronawirusem – powiedziała mikrobiolog dr Joanna Jursa-Kulesza. Podkreśliła, że istotny jest także spokój pacjenta.
W szpitalu w Łapach może powstać oddział dla chorych na COVID-19. Starosta białostocki Jan Perkowski zgłosił Wojewodzie Podlaskiemu gotowość udostępnienia nowego budynku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Jeszcze więcej terytorialsów ma być zaangażowanych w walkę z pandemią. Z powodu rosnącej liczby potwierdzonych przypadków koronawirusa żołnierze wojsk obrony terytorialnej musieli się stawić w swoich jednostkach.
Ministerstwo Zdrowia opracuje nową strategię walki z koronawirusem. Najnowsza wersja – jak zapowiada szef resortu zdrowia Adam Niedzielski – ma być przygotowana w przyszłym tygodniu.
To czy dojdzie do zakażenia koronawirusem zależy głównie od liczby cząstek wirusa, na którą jesteśmy narażeni, a także od odpowiedzi immunologicznej naszego organizmu – twierdzi prof. Krzysztof Simon z Wrocławia.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zaapelował w piątek (30.10) do medyków, by w związku z sytuacją epidemiologiczną podejmowali pracę w szpitalach. Dyrektorzy placówek medycznych w regionie informują, że borykają się z brakami personelu medycznego.
Nie polepsza się sytuacja epidemiczna w Polsce i regionie. Ostatniej doby w całym kraju odnotowano ponad 21 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym ponad 350 w Podlaskiem.