Radio Białystok | Wiadomości | Wiele osób decyduje się na samoizolację
Tylko w przypadku kwarantanny nałożonej przez lekarza bądź sanepid pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego. Tymczasem w trosce o bezpieczeństwo innych, wiele osób decyduje się na samoizolację, która oznacza dobrowolne pozostawanie w domu – mówi zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku Urszula Połowianiuk.
- Samoizolacja to jest po prostu bardzo rozsądne podejście. Jeżeli ktoś ma jakieś obawy czy doszło do jakiegoś zakażenia, czy miało się kontakt z sobą dodatnią, i ktoś taki zostaje w domu, to wykazuje się zdrowym rozsądkiem. Obserwujemy siebie, mierzymy temperaturę 2 razy dziennie, absorbujemy czy nie pojawiają się jakieś objawy chorobowe - mówi zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku Urszula Połowianiuk.
Samoizolacja wiąże się jednak z tym, że pracownik nie otrzyma zasiłku za czas choroby. To dlatego, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma podstawy do wypłaty takiego świadczenia – mówi regionalny rzecznik ZUS województwa podlaskiego Katarzyna Krupicka.
- Obowiązkowa kwarantanna jest traktowana na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Natomiast w przypadku gdy pracownik dobrowolnie podda się kwarantannie, wówczas może skorzystać ze wszystkich uprawnień wynikających z Kodeksu pracy, takich jak urlop płatny, bezpłatny czy na żądanie. Może również poprosić o zlecenie pracy zdalnej jeśli ma taką możliwość. Niestety prawo do zasiłku chorobowego nie będzie mu przysługiwało - mówi Katarzyna Krupicka.
Jak wynika z ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce na kwarantannie jest już prawie pół miliona osób. Nie ma natomiast danych dotyczących osób w samoizolacji.
Szybkie testy antygenowe będą wykorzystywane do stwierdzania zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 obok testów PCR. Mają pomóc m.in. w szybszej diagnostyce pacjentów na SOR-ach czy w innych placówkach ochrony zdrowia.
Ograniczanie aktywności do niezbędnego minimum, odpoczynek, nawadnianie organizmu są ważne nawet w lżejszym przebiegu choroby wywołanej koronawirusem – powiedziała mikrobiolog dr Joanna Jursa-Kulesza. Podkreśliła, że istotny jest także spokój pacjenta.
W szpitalu w Łapach może powstać oddział dla chorych na COVID-19. Starosta białostocki Jan Perkowski zgłosił Wojewodzie Podlaskiemu gotowość udostępnienia nowego budynku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.