Radio Białystok | Wiadomości | USK w Białymstoku nie zamierza na razie wstrzymywać przyjęć planowych, o co apeluje NFZ
Największy i najbardziej specjalistyczny szpital w regionie nie zamierza na razie wstrzymywać przyjęć planowych, o co apeluje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku możliwie najdłużej jak się da, będzie przyjmował pacjentów na zabiegi planowe, bo poprzednie miesiące zamknięcia pokazały, że ucierpieli na tym chorzy.
Po ponownym otwarciu widać wyraźnie, że trafiają do nas osoby "zaniedbane medycznie", które z powodu pandemii nie miały wykonywanych regularnych badań. Dlatego najdłużej jak będzie to możliwe, przeciągniemy decyzję o wstrzymaniu planowych przyjęć – mówi rzeczniczka USK Katarzyna Malinowska-Olczyk.
Zalecenia NFZ omawiano także w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku. Zdecydowano, że wszystkie zabiegi planowe, które nie mogą być przełożone, będą wykonane.
Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym komunikacie wydał zalecenia dla szpitali, by wstrzymywano planowe przyjęcia, by w ten sposób zrobić miejsce dla pacjentów z potwierdzonym zachorowaniem na Covid-19.
Tych przybywa także w regionie. Kliniki obserwacyjno-zakaźne Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego są niemal całkowicie wypełnione pacjentami wymagającymi pomocy, dlatego trwają prace, by przygotować dodatkowych 30 łóżek dla najbardziej chorych - mówi rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk.
Natomiast jak wynika z danych prezentowanych przez Podlaski Urząd Wojewódzki, w regionie przygotowano 518 miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Zajętych jest połowa.
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 8099 osób – najwięcej od początku pandemii. Zmarło też 91 chorych – podał w czwartek (15.10) resort zdrowia. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. mazowieckim – 1306 i w małopolskim – 1303.
Od czwartku, 15 października w godz. 10:00 do 12:00 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie obowiązują w dni powszednie godziny dla seniorów. Dotyczą one osób powyżej 60. roku życia.
Większość dzieci bezobjawowo przechodzi zakażenie koronawirusem - ocenia prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W Polsce hospitalizowanych było z SARS-CoV-2 ponad 500 dzieci.