Radio Białystok | Wiadomości | Kilkunastu nauczycieli jest na kwarantannie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy
Kilkunastu nauczycieli na kwarantannie, a piętnaście klas uczy się zdalnie - to efekt wykrycia koronawirusa u dwóch pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy.
Jak mówi wójt Piątnicy Artur Wierzbowski, dyrekcja szkoły miała przygotowany plan na taką sytuację, dlatego szybko zapadła decyzja o zmianie w funkcjonowaniu placówki.
Od dawna przygotowywaliśmy się - dyrektorzy placówek oświatowych na terenie gminy, w razie czego do zdalnego nauczania. Przejście było bardzo bezbolesne. Klasy I-III i oddziały przedszkolne uczą się stacjonarnie, a klasy IV-VIII zdalnie. Klas na zdalnym nauczaniu jest piętnaście, a nauczycieli na kwarantannie szesnastu
- mówi Artur Wierzbowski.
Artur Wierzbowski ma nadzieję, że szkoła wróci do normalnego trybu nauczania już niedługo.
Liczymy na to, że będzie to tylko ustawowe dziesięć dni, które trzeba przebywać na kwarantannie. A później od razu wrócimy do nauczania stacjonarnego, które jest dużo, dużo lepsze niż zdalne, czy mieszane
- dodaje wójt Piątnicy.
Także w Szkole Podstawowej nr 10 w Łomży dwie klasy przeszły na zdalny tryb nauczania, po tym, kiedy u dwójki uczniów badania potwierdziły zarażenie koronawirusem.
Lekarze rodzinni alarmują, że pacjenci nie przyznają się, że są chorzy i mimo infekcji nadal chodzą do pracy i posyłają dzieci do szkół. "Ukrywanie objawów infekcji to skrajny brak odpowiedzialności" – oceniają medycy z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Fundacja na rzecz Praw Ucznia apeluje o podjęcie działań chroniących szkoły przed epidemią: zawieszenia zajęć stacjonarnych, przejścia na "tryb hybrydowy" czy chociaż zaostrzenia przepisów sanitarnych w szkołach. Pod petycją podpisało się 8 tys. osób.
Są to między innymi szkoły prowadzone przez gminę Sokoły. Placówki zawiesiły zajęcia stacjonarne na dwa tygodnie.
MEN przypomina, że od 10 października cała Polska jest w strefie żółtej z wyjątkiem 32 powiatów i 6 miast, które są w strefie czerwonej. W związku z tym przypomina o zaleceniach dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych w obu strefach.
Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich zaapelowały do ministra zdrowia o podjęcie decyzji, by szkoły miały możliwość przejścia na pracę w trybie zdalnym lub hybrydowym. Argumentują to coraz większą liczbą zakażeń koronawirusem wśród społeczności szkolnej.
Obie szkoły prowadzone przez gminę Sokoły zawiesiły od piątku (09.10) na dwa tygodnie (do 23.10) zajęcia stacjonarne.
W tej chwili koronawirus przestał być lokalnym zakażeniem, a zaczął występować w dużym rozproszeniu w całym kraju - powiedział pediatra, immunolog dr Paweł Grzesiowski. Według niego, edukacja w szkołach jest w tej chwili jednym z ważniejszych źródeł przenoszenia wirusa.