Radio Białystok | Wiadomości | Łotewska Polonia po raz 11. mierzy się z polską ortografią
Polskie Dyktando na Łotwie po raz 11. organizuje Podlaski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".
Dawno, dawno temu, za strzelistymi górami, za wzburzonymi morzami, we wspaniałym królestwie, żyli odważny książę Maurycy i mądra księżna Justyna.
To pierwsze słowa polskiego dyktanda, które piszą Polacy na Łotwie. Wydarzenie skierowane jest do osób, które ukończyły 13 lat.
W czasie pandemii jest to spore wyzwanie, bo pisanie odbywa się hybrydowo - mówi prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Anna Kietlińska.
Dyktowane będzie online z Polski, a uczestnicy spotkają się w trzech miejscach na Łotwie i tam będą pisać. Po 10 latach wiemy, że dyktando świetnie wspiera naukę języka polskiego
- dodaje Anna Kietlińska.
Autorką tekstu dyktanda jest dr Urszula Andrejewicz z Uniwersytetu w Białymstoku. W pracach komisji oceniającej prace uczestników dyktanda biorą udział wykładowcy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku, nauczyciele białostockich szkół ponadpodstawowych oraz nauczyciele ze szkół polskich na Łotwie.
Prace będą sprawdzane w Polsce. Kto najlepiej poradził sobie z ortograficznymi łamigłówkami, okaże się 14 października w Dniu Edukacji Narodowej.
Organizacja dyktanda została sfinansowana ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom w 2020 r.
Było dyktando, spotkania, a nawet czytanie bajek. W Szkole Podstawowej nr 3 w Bielsku Podlaskim uczniowie świętowali Dzień Języka Ojczystego po białorusku.
Mistrzynią ortografii w łomżyńskim konkursie została Natalia Pijanowska z SP 10, drugie miejsce zajęła Anna Tarnacka z SP5, a trzecie Oskar Żebrowski z SP 4.
Dla wielu z nich to prawdziwe językowe wyzwanie. Kilkaset osób weźmie udział w Polskim Dyktandzie na Białorusi im. Krystyny Bochenek. Z ortograficznymi pułapkami będą zmagać się w Mińsku, Słonimiu, Witebsku i Pińsku.
Pisali dyktando, odmieniali wyrazy, sprawdzali swoją znajomość gwary, suwalscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział w "sztafecie języka polskiego”.