Radio Białystok | Wiadomości | Hajnówka wzbogaci się o nową stałą ekspozycję - tkanego rękodzieła
Wystawę "Historie utkane z nici" przygotowało Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka.
Jest to kolekcja, którą zgromadziła Agata Rychcik-Skibińska, są też eksponaty wypożyczone. Zobaczmy około 100 tkanin: od obrzędowych ręczników, przez chodniczki i haftowane obrusy, po kapy zwane potocznie pereborami. Najstarsze mają ponad 100 lat.
Otwarcie w czwartek (24.09) o 17:00 w dawnym dworcu, a dzisiaj "Hajnówka Centralna. Stacja Kultury".
Możliwość zwiedzania po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się: 601 479 999. Środy w godz.: 14:00-18:00; czwartki lub soboty: 10:00 - 12:00.
W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zakończyły się warsztaty krawieckie w ramach projektu "Tańcowała igła z nitką".
Dziś obejrzymy jedną z wystaw stałych w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.
Tajniki szycia poszczególnych elementów stroju ludowego będzie poznawać grupa pań zakwalifikowanych do projektu Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej "Tańcowała igła z nitką". W sobotę (25.07) rozpoczęły się zajęcia w ramach tego przedsięwzięcia.
To szansa na zdobycie nowych, rzadkich umiejętności. Podczas dwutygodniowych warsztatów sześcioro mieszkańców województwa podlaskiego nauczy się szyć stroje ludowe.
Warsztaty różnych technik tkackich, dwudniowy festiwal tkactwa, a także album z pracami podlaskich tkaczek - złożą się na tegoroczny projekt Podlaskiego Instytutu Kultury promujący tradycyjne tkactwo. W tym roku odbędzie się pod hasłem "Podlaskie sploty".
Chodzi o to, by podtrzymywać tradycję i promować twórców. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku rozpoczyna realizację projektu "Nowy wątek w tradycyjnym tkactwie".
Inspiruje go przyroda i nadnarwiański krajobraz. W audycji spotkamy się z malarzem ludowym z miejscowości Rybaki w gminie Narew, Stanisławem Poskrobko.
Tkane makatki, ręczniki, dywany czy też płachty w "perebory" - to skarby Ireny Ignaciuk z Lewkowa Starego. W audycji porozmawiamy o tradycyjnym tkactwie.