Radio Białystok | Wiadomości | Duże zainteresowanie szczepionkami przeciw grypie w Podlaskiem - tych jeszcze nie ma
Choć szczepionek jeszcze nie ma, to pięć z sześciu białostockich przychodni już zakończyło zapisy. Chodzi o miejsca, gdzie szczepienia przeciwko grypie finansowane będą z budżetu miasta.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Za darmo ze szczepień skorzystają osoby po 60. roku życia. Z prawie 3,5 tysiąca wszystkich miejsc zostało około 1 600 w "Eskulapie". Placówka nabór chętnych planuje od przyszłego tygodnia.
Podlascy farmaceuci przyznają, że w tym roku zapytań o szczepionki przeciwko grypie jest zdecydowanie więcej niż w poprzednich latach.
Jak mówi prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Białymstoku Tomasz Sawicki: "pytają o nie ludzie w różnym wieku, choć najczęściej osoby starsze i dodaje, że według informacji z hurtowni, szczepionki powinny być dostępne w pierwszej połowie października".
Kierownik oddziału epidemiologii w podlaskim Sanepidzie - dr Iwona Sienkiewicz uspokaja, że nie będzie jeszcze za późno na szczepienie, bo szczepić się można przez cały sezon przeciwepidemiczny. Dodaje, że wzrost zachorowań co roku notuje się między styczniem a marcem, choć - jak zastrzega - nie wiadomo, jak - w związku z koronawirusem - będzie tym razem.
Co roku przeciwko grypie szczepiło się do tej pory około 5 procent Polaków. W naszym regionie - około 2 procent. Specjaliści szacują, że - w związku z pandemią - w tym roku takich osób będzie zdecydowanie więcej.
Łomżyńscy seniorzy mogą od poniedziałku (21.09) zapisywać się na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie.
25 procent nauczycieli i pracowników oświaty w Białymstoku chce skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Tak wynika z danych zebranych przez Departament Edukacji.
U tej samej osoby może dojść do jednoczesnego zakażenia koronawiruasem SARS-CoV-2 i wirusem grypy, ale obydwa patogeny na szczęście nie mogą się połączyć i stworzyć hybrydy. Taka wymiana materiału genetycznego jest możliwa jedynie między blisko spokrewnionymi koronawirusami – powiedział wirusolog, prof. Krzysztof Pyrć z UJ.
Szczepionki przeciw grypie otrzymywane przez pracowników nie będą opodatkowane - informuje w środę (16.09) Ministerstwo Finansów. Jak zapewniono, prace nad rozporządzeniem w tej sprawie są finalizowane.