Radio Białystok | Wiadomości | Urząd Marszałkowski promuje uprawę roślin bobowatych - powstał specjalny spot reklamowy
Ma popularyzować uprawę roślin bobowatych w województwie podlaskim i promować region. Powstał spot reklamowy "Same swoje". Wystąpili w nim podlascy aktorzy - Andrzej Zaborski i Krzysztof Dzierma, znani m.in. z filmu "U pana Boga za piecem".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Spot "Same swoje”, zrealizowany został w ramach projektu Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie "Rośliny bobowate jako cenne źródło białka i pożytek pszczeli".
W środę (23.09) w urzędzie marszałkowskim mówiono o tym projekcie podczas konferencji prasowej.
- To, co zaczęliśmy wspólnie ze Stacją Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie robić, to zmieniać Podlasie na lepsze. Rolnictwo to krąg zamknięty, nie da się go zaprogramować, wiele rzeczy jest zależnych od czynników wyższych. Jako rolnicy musimy nieustannie pogłębiać swoją wiedzę, uczyć się, stosować różnego rodzaju doświadczenia. Film „Same swoje" pokazuje nasze tradycyjne wartości, z których wyrastamy i na których też budujemy naszą przyszłość - mówi wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło.
Rośliny bobowate źródłem zdrowia
Promocja uprawy roślin bobowatych ma zwiększyć świadomość rolników na temat gatunków i odmian oraz walorów ich uprawy oraz pozytywnego wpływu na glebę, przydatność do produkcji wartościowych pasz i miodu.
To nie pierwszy tego typu spot promujący rolnictwo w Podlaskiem. Wcześniej, również z aktorami znanymi z filmu "U pana Boga za piecem", powstał filmik "Dochodzenie".
Rekonstrukcja walk z wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. zainaugurowała obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie podlaskim.
"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.
Gdyby nie te owady, nie mielibyśmy wielu owoców i warzyw, w przypadku innych roślin plony byłyby znacznie niższe. Szacuje się, że praca pszczół w Polsce jest warta ponad 4 mld zł rocznie.
Co to jest czerw i jaką barwę rozpoznają pszczoły? To tylko niektóre z pytań na jakie odpowiadali w Białymstoku uczestnicy wojewódzkiego konkursu wiedzy o pszczelarstwie.