Radio Białystok | Wiadomości | Projekty edukacyjne Teatru Dramatycznego
Spektakl dla dzieci ze spektrum autyzmu, projekt o wolności z udziałem młodzieży, warsztaty dla nauczycieli czy digitalizacja archiwum teatru - to niektóre z projektów realizowanych w tym roku przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dzięki pozyskanym środkom z ministerstwa kultury.
We wtorek (22.09) na konferencji prasowej przedstawiono projekty edukacyjne i artystyczne, które teatr realizuje dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Trwa festiwal teatralny "Kierunek Wschód"
Jednym z nich jest trwający obecnie festiwal teatralny "Kierunek Wschód". Jak mówił dyrektor teatru Piotr Półtorak, to sztandarowa impreza teatru, która ma swoją czwartą edycję. Dodał, że w tym roku z powodu koronawirusa, odbywa się w systemie hybrydowym. Jak wyjaśnił, spektakle teatrów zagranicznych, m.in. z Białorusi, Gruzji i Armenii można oglądać online, a spektakle teatrów polskich na deskach białostockiego teatru. Festiwal potrwa do 2 października.
Warsztaty dla nauczycieli
W październiku i w listopadzie realizowane będą warsztaty dla nauczycieli "Teatr – Lubię to! Sezon 2". Aktorka teatru Justyna Godlewska-Kruczkowska zachęcała pedagogów do zapisów, bo - jak mówiła - "są to spotkania osób, które łączy wspólna pasja". Dodała, że podczas tych spotkań nauczyciele będą mogli m.in. poznać tajniki powstawania spektaklu na profesjonalnej scenie, pisania scenariusza czy też doboru muzyki do przedstawienia. W warsztatach będzie mogło wziąć udział w sumie 15 chętnych, liczba jest ograniczona - jak podaje teatr - ze względu na koronawirusa.
Projekt o wolności z udziałem młodzieży
W ramach programu "Niepodległa" z okazji święta odzyskania niepodległości Teatr Dramatyczny zrealizuje projekt "Wolne dziecko". Jak mówił koordynator tego projektu, aktor Patryk Ołdziejewski, będą to spotkania dzieci, młodzieży i seniorów, podczas których uczestnicy odpowiedzą na pytanie, czym jest wolność. Na podstawie tych rozmów młodzież zrealizuje spektakl.
Spektakl dla dzieci ze spektrum autyzmu
Innym ważnym projektem dofinansowanym z ministerstwa kultury jest spektakl "Cicho... Sza...", który - jak mówił Półtorak - skierowany będzie do dzieci ze spektrum autyzmu. Dodał, że będzie on realizowany w trakcie konsultacji z terapeutami i psychologami. Premierę zaplanowano na grudzień.
Digitalizacja archiwum teatru
Wśród innych projektów jest też kontynuacja digitalizacji archiwum teatru. W tym roku zostanie zeskanowanych 10 tys. archiwalnych materiałów jak afisze, zdjęcia czy projekty kostiumów - poinformowała wicedyrektor teatru Martyna Zaniewska. Dodała, że teatr pozyskał też środki na zakup oświetlenia i sprzętu do obsługi multimediów.
W tym roku jednostki kultury podległe samorządowi województwa podlaskiego otrzymały ponad 4 mln zł wsparcia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i programów rządowych. Prawie 850 tys. zł pozyskał Teatr Dramatyczny w Białymstoku - podał obecny na konferencji marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
Pogratulował teatrowi, że mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, udaje mu się realizować założone projekty.
Teatr Dramatyczny jest instytucją prowadzoną przez samorząd województwa podlaskiego.