Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będzie można zobaczyć dwie wystawy
To okazja do sentymentalnej podróży w przeszłość. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w niedzielę (20.09) w południe otwarcie dwóch wystaw.
Pierwsza wystawa to fotograficzna wyprawa po Podlasiu śladami przydrożnych krzyży i kapliczek, druga - pokazuje bogactwo motywów zdobniczych umieszczanych dawniej na drzwiach wiejskich chałup.
"Przydrożne krzyże i kapliczki Podlasia” to trzydzieści cztery wielkoformatowe fotografie eksponowane w plenerze na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Możemy na nich zobaczyć najstarsze formy krzyży i kapliczek, wykonane z drewna, albo wykute z metalu. Niektóre powoli znikają z krajobrazu podlaskiej wsi, inne wciąż otaczane opieką, gromadzą wokół siebie wiernych w majowe wieczory. Na fotografiach możemy podziwiać różnorodność form tych niewielkich obiektów sakralnych, od drewnianych krzyży i kapliczek przybitych do pni tak zwanych "świętych sosen” po bogato zdobione aniołami, kielichami z hostią czy innymi motywami sakralnymi.
Druga wystawa - "Zdobnictwo drzwi wiejskich na Podlasiu” prezentowana będzie w dworze z Bobry Wielkiej. Zobaczymy tu wydobyte z magazynów, wyjątkowej urody drzwi z budynków mieszkalnych. Ich forma miała dawniej znaczenie symboliczne, była granicą dwóch światów - zewnętrznego i wewnętrznego. Na drzwiach umieszczano często znak krzyża, który miał strzec mieszkańców domu przed nieszczęściem. Niektórzy starali się wbić w drzwi wejściowe jak najwięcej gwoździ wierząc, że właściwością żelaza jest odstraszanie złych mocy. Drzwi zdobiono też przybijając do nich dekoracyjne elementy snycerskie albo deseczki szalunku tworzące ciekawą kompozycję.
Wystawa prac fotograficznych, które wpłynęły na konkurs "Architektoniczne perły przeszłości" i wręczenie nagród wypełni sobotnie (19.09) południe w plenerze, przy ogrodzeniu Pałacu Branickich.
Podlaski rzeźbiarz Dionizy Purta odbiera w piątek (18.09) na Zamku Królewskim w Warszawie prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. To wyróżnienie honoruje artystów aktywnych w różnych dziedzinach sztuki tradycyjnej, kultywujących autentyczne wartości kultury swoich regionów.
Dokładnie za rok - 17 września 2021 roku - będzie można oficjalnie zwiedzić Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Teraz trwają prace budowlane i instalowane jest wyposażenie.