Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020"
Koncert dedykowany prof. Romualdowi Twardowskiemu, od lat przewodniczącemu jury festiwalu, z okazji jubileuszu jego 90. urodzin, zainaugurował w czwartkowy wieczór w Białymstoku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020".
W sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpił chór Schola Cantorum Gedanensis z Gdańska. W piątek i sobotę w części konkursowej - okrojonej ze względu na pandemię koronawirusa i związane z tym utrudnienia w przekraczaniu granic - ma wziąć udział dziewięć chórów z Polski, Łotwy i Bułgarii.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej (MFMC) ma blisko 40-letnią tradycję i uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną; od kilkunastu lat odbywa się ona w stolicy województwa podlaskiego, ale początek miała w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jej nazwie.
W marcu organizatorzy zakończyli rekrutację uczestników tegorocznej edycji, a lista zamknęła się na blisko 30 chórach z piętnastu krajów, m.in. z Angoli, Indii, Hiszpanii, Grecji, Macedonii i Mołdawii. Wtedy też jednak, w związku z pandemią koronawirusa i w uzgodnieniu z chórami, podjęta została decyzja o zmianie terminu na wrześniowy.
W tym terminie lista uczestników jest już jednak znacznie okrojona. Nie ma żadnych chórów z krajów tradycyjnie związanych z prawosławiem, takich jak Rosja, Białoruś czy Ukraina. Niemal tuż przed festiwalem chóry z Hiszpanii i Macedonii poinformowały, że nie mogą dojechać, potem podobna informacja nadeszła z Węgier, bo okazało się, że kilku chórzystów ma podejrzenie choroby.
Dyrektor MFMC Mikołaj Buszko przyznał, że w takich realiach tegoroczny festiwal jest próbą pokazania obecnej sytuacji w chóralistyce.
- Okazało się bowiem, że pandemia zahamowała rozwój chórów. Zamknięcie szkół, instytucji kultury, uczelni spowodowało, że chóry de facto przestały istnieć. Z naszego rozeznania wynika, że dopiero teraz, poczynając od chórów parafialnych, które być może najmniej ucierpiały, bo w różny sposób i w różnych miejscach niosły posługę religijną, właściwie znowu zaczynają działalność - powiedział.
Chóry będą oceniane w trzech kategoriach: chórów parafialnych, amatorskich świeckich i profesjonalnych. Festiwal zakończy w niedzielę koncert galowy poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego (przez kilkanaście lat patrona artystycznego imprezy), z udziałem laureatów oraz chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej.
W ramach imprez towarzyszących odbędą się koncerty muzyki cerkiewnej w Warszawie i Sejnach (ten koncert będzie poświęcony pamięci - zmarłego w kwietniu - wybitnego artysty Andrzeja Strumiłły), zaś w Białymstoku - promocja albumu pt. "Festiwal śpiewającej duszy" i projekcja filmu o MFMC.