Radio Białystok | Wiadomości | Festiwal "Folklor i tożsamość pogranicza" w Narewce
Prelekcje historyczne, warsztaty rękodzieła i koncerty zespołów - to wszystko festiwal "Folklor i tożsamość pogranicza" w Narewce. W galerii im. Tamary Sołoniewicz odbyła się dyskusja na temat pogranicza, lokalnej gwary, a także regionalnych wyszywanych koszul.
Najważniejsze w każdym pograniczu jest to, aby nie dzieliło ludzi – podkreśla prof. Adam Dobroński.
Każde pogranicze jest dobrodziejstwem albo przekleństwem. Chcielibyśmy, żeby nie dzieliło, ale żeby można było z tego, co najlepsze po różnych stronach, utkać tę materię oryginalną, która zaskoczy innych, zadziwi, a nam doda i dumy i chwały i radości
- mówi prof. Adam Dobroński.
Podczas prelekcji można było także się zapoznać z regionalnymi wyszywankami od męskich koszul. Mają one wielką wartość kulturową – mówi Katarzyna Bielawska z Ośrodka Kultury w Narewce.
Dwie z tych wyszywanek były zakręcone w słoiku. Zachowała się doskonale kolorystyka, jedna z tych wyszywanek ma zachowaną stójkę. Mamy tutaj geometrię, mamy zoomorficzne przedstawienia, mamy symetrię. Wszystkie są wyhaftowane krzyżykiem, haftem bułgarskim. Wszędzie tam, gdzie są Słowianie, pojawia się strój w charakterystycznych miejscach ozdobiony
- opowiada Katarzyna Bielawska.
W miejscowym amfiteatrze w sobotę (5.09) o godz. 16:00 rozpoczęły się koncerty zespołów o różnorodnym klimacie i repertuarze: polskim, białoruskim, ukraińskim. Koncertom towarzyszą wystawy rzeźb, konkursy i pokazy lepienia z gliny.
W ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar w niedzielę (23.08) białostoczanie mogli posłuchać koncertu "Kobiety Wschodu". Na scenie w parku Planty zaprezentowały się artystki, które mieszkają i tworzą w naszym regionie.
W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zakończyły się warsztaty krawieckie w ramach projektu "Tańcowała igła z nitką".
Ok. 140 artystów z zespołów tanecznych i muzycznych prezentuje swoje dokonania na dorocznym Święcie Kultury Białoruskiej, które w niedzielę po południu (9.08) odbywa się w Białymstoku. W związku z pandemią zmieniono miejsce na amfiteatr, a widzowie muszą mieć zakryty nos i usta.
Gmina Puńsk ogłosiła przetarg na wykonanie aplikacji "Wirtualny spacer po Skansenie w Puńsku“. Już w sierpniu zabytek będzie można zwiedzić on-line.