Radio Białystok | Wiadomości | Pierwszy Kongres Rad Seniorów w Supraślu
To była wymiana doświadczeń i czas na wypracowanie planu działania na przyszłość. Przedstawiciele 16 Rad Seniorów przez dwa dni obradowali w Supraślu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To był ich pierwszy kongres. Zapowiadają, że nie ostatni.
"Rady seniorów są potrzebne, ale nie każdy zdaje sobie sprawę jak bardzo" - mówił Łukasz Cieśliński z Pracowni Pozarządowej w Koszalinie.
Kilkunastoosobowa rada może w imieniu całej społeczności senioralnej pokazywać potrzeby władzom lokalnym, zgłaszać inicjatywy i pomagać później w ich realizacji
- wyjaśnia Łukasz Cieśliński.
Nasza rola jest duża, szczególnie w czasie pandemii, bo choć zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, to też trzeba było wypracować takie rozwiązania, np. wszystkie spotkania, imprezy na świeżym powietrzu, by seniorzy nie zamykali się całkowicie w domach
- mówi przewodniczący Rady Seniorów w Supraślu Krzysztof Wolfram.
Uczestnicy Pierwszego Kongresu Rad Seniorów nie tylko spędzili w Supraślu dwa dni, ale też wypracowali wnioski. Jak mówi Bożena Bednarek ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i Ośrodka Wspierania Rad Seniorów do marszałka województwa podlaskiego.
Napisaliśmy list z prośbą o zwrócenie się do Ministra Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej i do posłów, by umożliwić drobne finansowanie rad seniorów, bo jest to potrzebne m.in. na wyjazdy, by podpatrzeć, jak działają inni
- dodaje Bożena Bednarek.
W województwie podlaskim działa 16 rad seniorów.
Pod koniec sierpnia gmina oficjalnie stała się właścicielem historycznego budynku przy ulicy Białostockiej, w którym burmistrz Adrian Łuckiewicz chce utworzyć Dzienny Dom Opieki Medycznej.
Tak, jak w poprzednich latach, tak i teraz białostoccy i łomżyńscy seniorzy będą mogli zaszczepić się bezpłatnie przeciwko grypie.
Mimo ograniczeń w życiu społecznym Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i "Podlascy Seniorzy" kontynuują swoją działalność statutową, rozwijają ją i podejmują nowe wyzwania.
Blisko 2 tysiące kolizji i 100 wypadków na podlaskich drogach spowodowały w 2019 roku osoby po 60. roku życia. To kilkanaście procent wszystkich zdarzeń.
Od lat wspiera osoby bezdomne, teraz białostockie Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei postanowiło zbudować ośrodek dla seniorów. Ma powstać w gminie Choroszcz.
Ten pomysł przede wszystkim ma wspierać seniorów, pomóc reagować szybko na ich potrzeby i przeciwdziałać izolacji osób starszych niezależnie od wyznania.