Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 17 tys. osób chce studiować w Białymstoku
Kierunek lekarski na UMB, ekonomia na UwB i informatyka na politechnice to tegoroczne hity rekrutacji na trzech największych publicznych uczelniach w Podlaskiem. W sumie w Białymstoku chce studiować ponad 17 tysięcy osób, choć szansę na przyjęcie będzie miała mniej niż połowa z nich.
Biorąc pod uwagę zainteresowanie, najtrudniej będzie się dostać na studia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, gdzie o 1200 miejsc ubiega się ponad 7 tysięcy osób, z czego na najpopularniejszych kierunkach - lekarskim i lekarsko-dentystycznym zarejestrowało się ponad 15 osób na jedno miejsce. Co trzeci kandydat, to mieszkaniec innego regonu.
Także nie wszyscy chętni dostaną się na Uniwersytet w Białymstoku. Tam na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie zarejestrowało się prawie 5600 osób, czyli średnio ponad dwie osoby na jedno miejsce. Spośród 32 oferowanych kierunków, niezmiennymi rekrutacyjnymi hitami UwB są ekonomia, prawo i kryminologia.
Na brak popularności nie może też narzekać największa techniczna uczelnia w regionie - Politechnika Białostocka, gdzie na studia stacjonarne zarejestrowało się 4,5 tysiąca osób na nieco ponad 2 tysiące przygotowanych miejsc. Najwięcej osób chce studiować informatykę, ale największa konkurencja dotyczy takich kierunków jak zarządzanie, biotechnologia i leśnictwo, gdzie o jedno miejsce powalczy od 3 do 4 osób.
Ostateczne listy zakwalifikowanych uczelnie opublikują pod koniec sierpnia.
Duże zainteresowanie studiami na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Po zakończonej rekrutacji jest niemal trzech kandydatów na jedno miejsce. Zapisy na pozostałe wydziały trwają jeszcze do czwartku (13.08).
Z ponad tygodniowym opóźnieniem spowodowanym przesunięciem matur Uniwersytet w Białymstoku rozpoczyna rekrutację na studia. Zainteresowani mogą się już zapisywać w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów.
Resort nauki poinformował we wtorek (28.04), jak ma przebiegać proces rekrutacji na studia na rok 2020/2021. Wytyczne dotyczą m.in. wydłużenia czasu rekrutacji czy zapewnienia bezpieczeństwa w razie dodatkowych egzaminów. Ma to związek ze zmienionym harmonogramem tegorocznych matur i pandemią koronawirusa.