Radio Białystok | Wiadomości | Msza św., procesja i koncert pieśni patriotycznych - uroczystości w 100. rocznicę Bitwy Białostockiej
To manifestacja wiary i patriotyzmu. Ponad stu białostoczan przeszło z flagami narodowymi z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i parafii pw. św. Kazimierza w Białymstoku do Krzyża – Pomnika przy ul. Generała Maczka.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W przededniu setnej rocznicy Bitwy Białostockiej wierni modlili się za pomordowanych w walce, ale też w intencji Ojczyzny. Po modlitwach pod Krzyżem - Pomnikiem zebrani mieszkańcy śpiewali pieśni patriotyczne wspólnie z Chórem Parafialnym i Chórem Dziecięcym z Parafii św. Kazimierza.
Na tak zwanym "Kościelisku", gdzie w XVI wieku powstały pierwsza świątynia i cmentarz, wierni parafii Przemienienia Pańskiego odsłonili umieszczoną w kamieniu tablicę pamiątkową. Dotyczy dwóch setnych rocznic: Bitwy Warszawskiej i urodzin św. Jana Pawła II.
To upamiętnienie wszystkich walczących w wojnie polsko-bolszewickiej. Od soboty (15.08) trasa ekspresowa S8 nosi nazwę "Trasa Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.". Fragment tej drogi biegnie z Białegostoku do Warszawy.
Plenerowy pokaz filmu, warsztaty edukacyjne dla dzieci oraz uroczysty apel – w ten sposób w Białymstoku w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej upamiętnione będzie Święto Wojska Polskiego.
Posprzątali grób, wspólnie się pomodlili i zapalili znicze. Białostoccy harcerze oddali hołd poległym w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.
To opowieść o kaplicy zbudowanej w cudownym miejscu w okolicach Brzeźnicy koło Brańska. Brzeźnica to nie tylko "święte miejsce", również teren, gdzie toczyły się zmagania zbrojne przed stu laty, ale przede wszystkim bardzo ciekawa społeczność. Przed stu laty aż 26 mieszkańców tej wsi zaciągnęło się do wojska, aby bronić ojczyzny w 1919 i 1920 roku. Teraz zjednoczyli się, aby wybudować wotum wdzięczności...
W centrum Białegostoku zaprezentowano w niedzielę (18.08) rekonstrukcję nawiązującą do epizodów bitwy o miasto z 22 sierpnia 1920 roku, uważanej przez historyków za największą w jego dziejach. W widowisku wzięło udział ok. stu rekonstruktorów.