Radio Białystok | Wiadomości | Specjalne wydanie Wiadomości Łomżyńskich
Wydarzeniom z przełomu lipca i sierpnia sto lat temu poświęcone jest specjalne wydanie Wiadomości Łomżyńskich.
"Cud nad Narwią 1920" to zbiór ponad dwudziestu tekstów autorstwa zawodowych historyków, dziennikarzy oraz pasjonatów Ziemi Łomżyńskiej i lokalnej historii.
Dotyczą one obrony Łomży przed wojskami bolszewickimi, które parły wówczas na Warszawę, ale także tego, co rozgrywało się po sąsiedzku – w Drozdowie, Nowogrodzie, Śniadowie czy Ostrołęce. Uzupełnieniem bogato ilustrowanych rozważań współczesnych są teksty autorstwa uczestników tamtych wydarzeń, m.in. ówczesnego Prezydenta Łomży Władysława Świderskiego, dowodzącego obroną na Narwi ppłk Mariana Raganowicza i biorącego udział w walkach 1920 r. majora Stanisława Aleksandrowicza.
Osobne teksty poświęcono pamiątkom i miejscom pamięci, które jeszcze dziś są świadkami tamtej historii.
Jestem przekonany, że "Cud nad Narwią 1920" to jedyne tego typu opracowanie, szczegółowo i profesjonalnie prezentujące najważniejsze fakty z bolesnych wydarzeń roku 1920 w rejonie Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej - napisał w słowie wstępnym do wydawnictwa prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz.
Złożenie kwiatów, msza św., wystawa i konferencja naukowa - tak w gminie Piątnica świętowana była w niedzielę (2.08) 100. rocznica bitwy o forty podczas wojny polsko-bolszewickiej.
"Bez Cudu nad Narwią, nie byłoby Cudu nad Wisłą"- to słowa przypisywane marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Tak powiedział o bohaterskiej bitwie pod Łomżą, która na kilka dni powstrzymała atak bolszewików na Polskę.
"Bez Cudu nad Narwią, nie byłoby Cudu nad Wisłą" - to słowa przypisywane marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Tak powiedział o bohaterskiej bitwie pod Łomżą, która na kilka dni powstrzymała atak bolszewików na Polskę. Dzięki temu obrona w Warszawie mogła przygotować się do skutecznego odparcia wroga pod miastem.