Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystość Zaśnięcia świętej Anny w Cerkwi prawosławnej
Jest patronką małżeństw, matek, wdów, piekarzy i żeglarzy. Cerkiew prawosławna świętuje w piątek (7.08) Zaśnięcie św. Anny, matki Bogurodzicy.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Św. Anna to patronka kilku prawosławnych świątyń w naszym regionie - w Kruszynianach, Sasinach, Królowym Moście, Boratyńcu Ruskim i Starym Korninie, gdzie świąteczną liturgię celebruje biskup hajnowski Paweł.
Wierni z całego regionu przyjechali tam, by prosić o łaskę i wstawiennictwo. Cerkiew w Starym Korninie ze słynącą cudami ikoną Matki Bożej Starokornińskiej jest miejscem pielgrzymek od ponad 400 lat. I choć ikona Bogurodzicy zaginęła w czasie Bieżeństwa, pamięć o cudach przez nią dokonanych zachowała się w pamięci wiernych.
Historia ikony Bogurodzicy w Starym Korninie sięga XVII w. Zachowały się opisy uzdrowień wielu chorych, a także kajdany wiszące w cerkwi jako dowód cudu.
Święto rodziców Bogurodzicy obchodzono najpierw tylko na Wschodzie. Na Zachodzie wprowadzono je dopiero w X w. Cerkiew prosi ich o wstawiennictwo przed Bogiem w czasie każdego z odpustów, którymi kapłan kończy nabożeństwo.
Pomnik postawiono ze społecznej zbiórki. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika ofiar bieżeństwa odbyła się w niedzielę (2.08) na prawosławnym cmentarzu przy parafii pw. Proroka Eliasza w Białymstoku.
Wierni modlą się do niego o deszcz podczas suszy i rozpogodzenie, gdy zbyt dużo pada. Wierni kościoła prawosławnego wspominają w niedzielę (2.08) świętego proroka Eliasza.
To historyczne wydarzenie w Cerkwi prawosławnej w Polsce. Podczas sobotnich (25.07) uroczystości w Zaleszanach włączono do grona męczenników chełmskich i podlaskich ofiary oddziału Romualda Rajsa „Burego”. Poprzedziło je całonocne czuwanie w cerkwi monasterskiej świętej Katarzyny w Zaleszanach.