Radio Białystok | Wiadomości | Teatr Dramatyczny w Białymstoku zaczyna sezon artystyczny wcześniej
Nie jak zwykle we wrześniu, ale jeszcze w sierpniu Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku wraca ze swoimi spektaklami na deski teatru. W dwa ostatnie weekendy sierpnia będzie można obejrzeć spektakle z repertuaru, a na wrzesień planowana jest pierwsza premiera.
"Chodź do teatru! - wracamy wcześniej" - to hasło, którym teatr zachęca do skorzystania ze swojej artystycznej oferty już w sierpniu.
W minionym sezonie artystycznym z powodu koronawirusa, od połowy marca teatr musiał zawiesić granie spektakli dla widzów. Gdy na powrót otwarto instytucje kultury, zagrano spektakl "Wszystko w rodzinie", by spotkać się z widzami i zakończyć sezon.
Długa rozłąka z widzami sprawiła, że w tym roku, postanowiliśmy wrócić wcześniej i jeszcze w trakcie okresu wakacyjnego zaproponować mieszkańcom naszego miasta, regionu, a także turystom możliwość obejrzenia spektakli. Mamy nadzieję, że będzie to doskonała okazja do spędzenia wolnego weekendowego popołudnia
– powiedziała zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku Martyna Zaniewska.
Powiedziała, że na początek sezonu teatr zaprasza na "znane i lubiane przedstawienia".
W weekend 22 i 23 sierpnia będzie można obejrzeć przedstawienie o zabawnych perypetiach grupy bezrobotnych mężczyzn, które jak informuje teatr - cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów. Tydzień później na deski teatru wróci farsa Ray’a Cooney’a - "Mayday" w reżyserii Witolda Mazurkiewicza.
W związku z pandemią koronawirusa w teatrze obowiązują obostrzenia sanitarne, trzeba dezynfekować ręce, a także zasłaniać usta i nos. Ograniczona jest też liczba miejsc na widowni.
Pierwszą premierę w sezonie artystycznym 2019/2020 teatr planuje na 12 września. Jak poinformowała Zaniewska, będzie to "Pensjonat Pana Bielańskiego" w reżyserii Marka Gierszała.
"Pensjonat" - jak podaje teatr - to komedia autorstwa Herberta Kaluzy i Marka Gierszała, która powstała na podstawie sztuki "Pension Schöller" Carla Laufsa i Wilhelma Jacoby'ego. Akcja przedstawienia rozgrywa się w Krakowie w czasach zaboru austriackiego. Główny bohater, Maurycy Stolnik – ziemianin z pobliskich Biadolin Szlacheckich, odwiedza krakowską metropolię. Zainspirowany notatką w gazecie, pragnie spędzić choćby jeden wieczór w krakowskim domu wariatów, a wszystko to, aby zaimponować znajomym.