Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem będzie zmodernizowany system alarmowania i ostrzegania
Do marca 2022 r. w Podlaskiem będzie zmodernizowany i rozszerzony system alarmowania i ostrzegania tak, by objął zasięgiem cały region, także 4 przejścia graniczne. Przybędzie nowoczesnych syren alarmowych – poinformował w czwartek (30.07) w Sobolewie wojewoda Bohdan Paszkowski.
Podlaski Urząd Wojewódzki kończy przygotowania do ogłoszenia przetargu na te prace, prace powinny się rozpocząć na przełomie 2020 i 2021 r.– poinformował na konferencji prasowej wojewoda podlaski. Prace pochłoną ok. 4,1 mln zł.
- Modernizacja systemu będzie możliwa dzięki pieniądzom z MSWiA (3,2 mln zł z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego), które zaakceptowało projekt złożony w tej sprawie przez urząd wojewódzki – poinformował wojewoda.
Stosowne umowy są już zawarte. Obecnie taki system obejmuje ok. 71 proc. powierzchni województwa, działa 312 syren alarmowych, z czego 103 syreny to nowoczesne urządzenia uruchamiane drogą radiową, są także wspomagane przez rozwiązania internetowe. Po rozbudowie system ma objąć całe województwo.
- System wczesnego ostrzegania i alarmowania ludności jest taką podstawą funkcjonowania systemu zarządzania kryzysowego, ale również systemu obrony cywilnej i systemu obronnego – mówił wojewoda Paszkowski i podkreślał, ze system ten trzeba cały czas rozwijać.
- Przybędzie nowych syren, niektóre będą wymieniane, prace będą też obejmować stacje przekaźnikowe, rozbudowany zostanie system anten wykorzystywanych i potrzebnych do przekazywana sygnałów – tłumaczył Bohdan Paszkowski.
Projektem modernizacji i rozbudowy systemu będzie objętych 71 samorządów lokalnych w regionie, powiatów i gmin. Ma być wymienionych lub zainstalowanych nowych 93 syren alarmowych, powstaną 4 nowe systemy antenowe i modernizowane 3 stacje nadawcze.
- W konkretnych miejscowościach w powiatach będzie zainstalowanych 48 nowych syren alarmowych – poinformował zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Mirosław Sienkiewicz.
Mówił, że system alarmowy może być uruchamiany z różnych stopni zarządzania.
Sienkiewicz podkreślił, że w systemie alarmowania i ostrzegania ważne jest to, że Podlaskie jest województwem tranzytowym, przygranicznym, więc potrzebne są rozwiązania związane z informowaniem ludności o różnych zagrożeniach związanych np. z przewozem substancji niebezpiecznych czy o innych zdarzeniach.
Dodał, że Podlaskie będzie jedynym z pierwszych regionów, gdzie systemem ostrzegania ludności ma być objęty cały obszar województwa, będzie działać ok. 300 nowoczesnych syren, także z możliwością emisji komunikatów głosowych.
Wojewoda Paszkowski przypomniał, że ostatnie większe prace nad modernizacją systemu alarmowego w regionie wykonano w 2015 r. w ramach dofinansowanego z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego projektu związanego z cyfryzacją usług w administracji urzędu wojewódzkiego. W 2015 r. kilka nowoczesnych syren, m.in. ta w Sobolewie, powstało w gminie Supraśl – mówił zastępca burmistrza Supraśla Marcin Iwaniuk.
W najbliższym czasie syreny alarmowe będą włączone 1 sierpnia o godz. 17:00 dla uczczenia 76. rocznicy wybuchu powstania Warszawskiego.